Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
Reload Captcha

Pazar Sabahı Faaliyetleri

Kuran yurdu Pazar Günü Etkinliği Sabah namazı ile programımız başlıyor Paygampere karşı cahiliye yaklaşımlar
a) paygambere itaatsizlikte bulunmak
1 ) Nisa süresi 14'ayet "Kim de Allah’a ve peygamberine itaatsizlik eder ve sınırlarını aşarsa Allah onu, devamlı kalacağı bir ateşe sokar, onun için alçaltıcı bir azap vardır."
2 ) Hud Süresi 59' ayet "İşte Âd! Rablerinin âyetlerini inkâr ettiler; O’nun peygamberlerine âsi oldular ve her inatçı zorbanın emrine uydular."
3 ) Taha süresi 90,91'ayetler "Gerçek şu ki daha önce Hârûn onlara, “Ey kavmim! Siz bununla sınanmaktasınız; kuşkusuz sizin rabbiniz o rahmândır. O halde bana uyun ve emrime itaat edin” demişti."
"Şöyle cevap verdiler: “Mûsâ yanımıza dönünceye kadar ona tapmaktan asla vazgeçmeyeceğiz."
4 ) nur süresi 47,48, 49, ayet "Münafıklar: "Allah'a ve Peygamber'e inandık, itaat ettik" derler; sonra da bir takımı yüz çevirirler. İşte bunlar inanmış değillerdir."
"Aralarında hüküm vermek üzere Allah'a ve Peygamberine çağırıldıkları zaman, bir takımı hemen yüz çevirirler. İşte bunlar inanmış değillerdir."
"Ama hak kendilerinden tarafa ise, itaatle koşa koşa gelirler."
5 ) mücadele süresi 9 ayet "Ey iman edenler! Aranızda gizli konuştuğunuz zaman, günah işleme, haksızlık etme ve peygambere karşı gelme hususunda fısıldaşmayın; iyilik ve takvâ hakkında konuşun ve huzurunda toplanacağınız Allah’a saygısızlık etmekten sakının."
6 ) Müzemmil süresi 15, 16 ayet "Firavun'a bir peygamber gönderdiğimiz gibi, size de, hakkınızda şahidlik edecek bir peygamber gönderdik."
"Ama Firavun o peygambere karşı gelmişti de onu çok ağır bir şekilde tutup cezalandırmıştık."
Alemlerin Rabbi Allah c.c. insanların dünya ve uhrevi hayatlarını sağlıklı ve düzgün bir şekilde yaşamaları için uymakla zorunlu bulunduğu bir takım emir ve yasakları getirerek insanlık için
örnek teşkil edecekbir yaşam teşkil etmektedir.
Bu yaşamda insana düşen görev ise emrolunduğu gibi yaşamas, kur'an ve sünnetten ayrılmaması Allah ve resülüne itaat sınırlarının dışına
çıkmaması ve Allah'a isyankar bir kul olmamasıdır. Peygamberlere isyan konusundarabbimizin bize bildirmesi üzere ilk isyan şeytanın adem a.s ma
secde etmemesi olmuştur. Adem a.s üzerinden Allah'a yapılan bu isyan ve itaatsizlik fitili ateşleyen ilk kıvılcım olup ve her kim aynen şeytan gibi
isyan ve itaatsizlik ederse o kişide şeytan ahlakı hakim olmuştur. Kim bu hal üzerindeyken tevbe ederse Allah'ın rahmeti mağfireti boldur.
İnsanın Allah ve Resülüne isyan bayrağı açması demek islamdan uzaklaşması ve onun koyduğu kanunları yok sayması demektir. Ahzap süresinde 36 Ayetde " Allah ve Resülü bir işte hüküm verdiği zaman
artık inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. kim Allah ve resülüne karşı gelir (istan edip asiolursa) apacık bir sapıklığa düşmüştür. Allah'ın resülüne itaatsizlik ve isyanla ilgili bir kaç örnek vermek istiyorum.
" Uhud savaşında Abdullah bin cübeyr r.a. kumandanlığında müayyen bir geçitte 50- 75 arası okçu bir tepeye yerleştirdi, Allah'ın resülü okçulara sıkı sıkı tembih ve nasiyatlarda bulundugu halde peygambere itaatsizlik ettiler
ve sonunda neticelerinde kimi öldürüldü kimide büyük yaralar aldı, savaşın kaybedilmesi ile sonuçlandı,
Hudeybiye antlaşması ve maddeleri karşısında ashabın resuluulah efendimize karşı cephe alması ve ebu cendel a.s hadisesi hz. ömer karşı çıkması
Yakın akrabalarının Allahın resülü ne etmesi ve islamı kabul etmeyip ona karşı gelmeleri Ebu lehebin düşmanca tavir sergilemesi isyan etmesi üzerine gelen ayetler.
Bunlar gibi bir çok örnek vermek mümkündür. Aslı olan peygamberlere kim isyan ve itaatsizlikte bulunmuş ise o kişi veya kişiler, kavimler, topluluklar kuran'ın bize bildirmesi üzere helak olmuşlar ve büyük cefalar çekmişlerdir.
Ahirette inşallah sancağı altında toplanacağımız hz. Muhammed a.s. ve tüm peygamberlere salat ve selam olsun.
Son değişiklik Pazar, 07 Ağustos 2022 14:53

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

© 2022 Kur'an Yurdu aittir tüm hakları. Düzenleme webhizmetlerim