Ramazan İftar Yemeği

Ahmed Kalkan hocamızın talebeleri olarak bir grup arkadaş ve dostlarımızla iftar sofrasında buluştuk. Ramazanın getirdiği bereketlerden Müslümanca istifade etmek için dostlarımızla bir araya gelerek nasihâtleştik.
Allah'ın dinine hizmet etmek isteyen Müslümanların bir araya gelerek fikri ve tecrübe paylaşımlarını daha nitelikli çalışmaların ortaya çıkması için gerekli olduğuna inanıyoruz.
Her şeyi biz biliriz anlayışıyla değil, dinin hükmünü belirlemediği konularda ortak aklı ve istişarenin doğruyu tespit etmede gerekliliğine inanıyoruz. Derdi Allah'ın dinine hizmet etmek olan herkesle istişare emek gerektiğine inanıyoruz. Doğruları kimin tespit ettiğinin bir öneminin olmadığına inanıyor, kimden sudur ederse etsin doğrunun uygulayıcısı olmamız gerektiğini düşünüyoruz.
Yaptıklarımızı/yapacaklarımızı tüm Müslümanların edebe mugayir olmayan eleştirisine açık tutuyoruz.
Bu topraklarda ulaşılmak istenen hedeflerin grupların tek başlarına yapacakları çalışmalarda değil, ancak tüm Müslümanların ortak iradeleriyle mümkün olduğuna inanıyor, Müslümanlar arasında gönül köprüleri kurmak gerektiğinin elzem olduğunu düşünüyoruz.
Allah'ın dinine kendilerini nispet etmekte samimi olan, Kur'an ve sahih sünneti kendilerine referans edinen insanları kendi düşüncemizi benimsemedikleri için ötekileştirmiyor, aksine onları kendi düşünceleriyle -uyarı ve merhamete dayalı nasihât etmek hakkını gizli tutarak- kabul ediyor, Allah'ın dinine yardım etme adına yapılan ortak istişare ve pratiklerin oluşması gerektiğine inanıyoruz.
 
Son değişiklik Pazar, 07 Ağustos 2022 11:58

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.