Kuran Yurdu

Zina Tanımı,İçeriği Ve Mahiyeti

  Zina Nedir  • Zina; nikahlı olmayan bir kadınla erkeğin tenasül yolundan birleşmesidir.
  • Zina; maddi-manevi zararları olan kötü bir iştir.
  • Zina; kişiyi dünyada da âhirette de zelil ve peri-büyük günahlardandır.
  • Zina; kişinin dünyada da ahirette de zelil ve perişan eden rezil bir iştir.

  İslâmiyet insanoğlunu günâha düşmekten, suç işlemekten şiddetle sakındırır, muhafaza eder.Yüce Allah buyuruyor ki:«Zina’ya yaklaşmayın. Çünkü o hayasız bir günâh ve kötü bir yoldur.(1)»

  Bu âyet, İslâmiyetin bütün varlığı ile fuhuşun karşısında olduğunu ortaya koymaktadır. Gerçekten Kur’an-ı Kerim’in bir çok âyetlerinde fuhuş lânetlenmekte ve fuhuşun Allah’a. Peygamber’e, nihâyet insanoğlunun bizzat kendisine karşı çirkin bir saygısızlık olduğu belirtilmektedir.

  Bu konuda Peygamberimiz (S.A.V.) de Veda Hac’cında yüz yirmi bini aşkın mü’minlere verdiği hutbede, ırzın korunması gereken mukaddes bir varlık olduğunu dile getirmişlerdir.«Ey insanlar!.. Bugünleriniz nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehirse, canlarınız, mallarınız, ırzlarınız da öyle mukaddestir; her türlü taarruzdan korunmuştur

  Hadisin mânâsı açıktır. İnsanoğlunun ırzı, en mukaddes emanetidir, bu Allah emanetine hıyanet etmenin cezası çok büyüktür.
  Dinimiz, kötülüklere göz yummamamız, mücadele etmemiz gerektiğini bildirmektedir.

  Nitekim Resûlullah (S.A.V.) şöyle buyurmuşlardır:

  «İçinizden biriniz Allah’ın rızasına aykırı bir davranış gördüğü zaman onu eliyle değiştirsin (bu yanlış harekete bilfiil engel olsun). Buna gücü yetmezse dili ile değiştirsin (hareketin dine aykırı olduğunu müslümanlara açıklayarak kötülüğün karşısına dikilsin.) Eğer buna da gücü yetmezse kalbiyle onu değiştirmeye çalışsın (harekete içinden rıza göstermeyerek din adına nefret belirtsin). Bu (kötülüğe kalben karşı durma hali) imanın en zayıf derecesidir.»

  Sahabilerden Abdullah (r.a.) söylüyor:

  Bir gün Peygamber’e:

  • «En büyük günah hangisidir?» diye sordum.
  • Peygamber (S.A.V.) şu cevabı verdi:
  • «Seni ve bütün kâinatı yoktan var eden Allah’a eş ve ortak koşmaktır.»»
  • «Bundan sonraki en büyük günâh hangisidir?» diye sordum. Peygamber (S.A.V.):
  • «Geçimini sağlayamamak endişesi ile öz evlâdını öldürmendir» diye cevap verdi.
  • «Bundan sonra en büyük günâh hangisidir?» diye sordum. Peygamber (S.A.V.):

  «Komşunun karısı ile zina etmendir.»

  Peygamber’in bu sözünü doğrulamak üzere çok geçmeden bir âyet indi:
  «Gerçek mü’minler, Allah’a eş koşmazlar, Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar, zina da etmezler.(2)»

  Peygamberimîz (S.A.V.) buyuruyor ki:

  «Cebrâil ve Mikâil (A.S.) ile beraber yolumuza devam ettik. İçi geniş takat ağzı çok dar içinden sesler ve gürültüler duyulan tandır gibi bir şey gördük. İçerisine baktık, çıplak kadın ve erkekler bir arada bulunuyor ve aşağıdan alevler geldikçe feryat ediyorlardı. Bunların kim olduğunu Cebrâil’e sordum. Onlar dünyada zina eden kadın ve erkeklerdir, kıyamete kadar azapları böyle devam edecek, dedi.»

  Peygamberimiz (S.A.V.) buyuruyor ki;

  «İman bir (nevi) libas (örtü) dır. Yüce Allah, onu dilediği kimselere giydirir. Kul zina yaptığı zaman yüce Allah iman libasını ondan alır, ancak tövbe ederse geri verir.(1)»

  Yine Peygamberimiz (S.A.V.) buyuruyor ki:

  «Ey müslümanlar, zinadan sakının. Çünkü üçü dünyada üçü de âhirette olmak üzere zinanın altı çeşit zararı vardır. Dünyadaki zararları şunlardır: Simayı değiştirir (yüzün güzelliğini bozar), ömrü kısaltır ve daimi fakirlik Getirir. Âhirette ise, Allah’ın gazâbı, çetin hesap ve cehennem azabı getirir.(4)» (Hâkim)

  Yine Peygamberimiz (S.A.V.) şöyle buyuruyor:

  «Bir insanın helâli olmayan bir kadının rahmine bıraktığı meni damlası küfürden sonra en büyük günâhtır. Cehennemde bir dere var ki, içinde deve boynu kadar yılanlar bulunur. Bu yılanlar namazını terk eden kimseleri ısırdığı zaman zehirleri tam yetmiş sene adamın vücudunda kaynar sonra etleri dökülür. Yine ateşte hüzün kuyusu diye bilinen bir yer vardır ki, içinde yılanlar ve katır büyüklüğünde akrepler var. Her akrebin yetmiş âdet zehirli iğnesi var. Bu akrepler zâni kimseleri sokup zehirini onların vücuduna akıttıkları zaman acısını bin sene kadar duyar. Sonra eti parça parça dökülür ve uzvundan kan, irin akar.(5)» (Ahmed)

  Deyyusluk Haramdır

  Evlenmiş oldukları halde birbirleriyle zina yapan erkek ve kadınlara bu ümmetin azabının yarısı yüklendiği gibi kocasına ihanet eden kadının hasenatım da Cenab-ı Allah onun kocasına verir. Tabii ki haberi yoksa. Kocasının bundan haberi olup sesini çıkarmaması halinde ise Allah ona cenneti haram kılar. Çünkü cennetin kapısında şunlar yazılı: «Deyyuslara yasaktır.» Deyyus ise âile fertlerinden bir kadının fuhuş yaptığını bildiği halde sesini çıkarmayan, gayrete gelmeyendir.

  Elini, helâlı olmayan bir kadının vücuduna şehvetle dokunduran kimse, eli boynuna bağlanmış olarak mahşere gelir. Onu öperse cehennemde dudakları kesilir. Zina yaptığı takdirde de uzvu bu haram fiili yaptığını itiraf edecek, adamın aleyhinde şâhitlik yapacaktır. Allah da ona öfke ile bakacak, utancından yüzünün eti dökülecektir.

  Adam inkâra sapıp bu suçu yapmadığını söylediği tekdirde de dili aleyhte şâhitlik yapıp; su sözleri söyledin, eli, harama uzandığını, gözleri harama baktığını, ayakları haram yerlere yürüdüğünü, uzvu da harama bulaştığını söyleyecektir. Yazıcı meleklerden biri «ben de duydum» derken, öbürü «ben de yazdım» diyecek ve Yüce Allah: «Ben de muttali oldum, fakat teşhir etmedim, örttüm; meleklerim onu alın ve azabına tattırın, benden utanmayan bu adama gazab ettim» buyuracaktır. (6)  Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

  (1-İsra sûresi, âyet: 33);(2-Furkan sûresi, âyet: 68;(3)) Kurtûbî, c: 12. s: 167.;(4) Büyük günâhlar. ;(5) Büyük Günâhlar. .;(6) Hafız Zehebi, Büyük Günâhlar, s: 57-58.

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.