Zina Nedir Tanımı Nasıldır

Zina: Gayri meşru mukarınetler fakirlik getirir.

İzah : Zina pek büyük bir fezahattır, neseblerin zıyana sebebtir. Beşeriyetin nezih hayatına bir suikasttır. Müptelasını nihayet fakrü zillet içinde bırakır, her türlü azaba müstehak kılar.

İslamiyette zinanın cezası pek ağırdır. Çünkü bu pek büyük bir cinayettir. İnsan bu gibi cinayetten son derece kaçınmalıdır. Bir çok kimseler bu gibi gayrimeşru hareketlerden dolayı ne büyük felâketlere uğramaktadırlar. Bir nice kimseler vardır ki, böyle hayvani bir zevkin tesiriyle, insanî duygulardan mahrum kalmışlardır. Bunlar kendilerini sefahet âlemlerine can atmaktan geri alamazlar, hak yolunda bezledilecek paralarını nefsü hava yolunda sarfeder dururlar. Sefahet yerlerinin o zillet aver terâneleriyle dolmuş olan kulakları. Hak sözleri işitmez. Bir takım fakir yurtdaşlarının, veya kariplerinin hazîn ahlarım, elim feryatlarını asla işitip imdatlarına koşmazlar. Bu suretle millî duygudan, islâm terbiyesinden ne kadar mahrum bulunduklarını yaruağyare göstermekten sıkılmazlar.

  • Emîn olmalıdır ki, sefahat âlemlerinde sarfedilen her akçe, milletimizin iktisadî bünyesinde yeni bir ceriha açar, birçok zararlara sebebiyet verir.

Eğer her kadın bir erkeğin dairei ismetine ihtisas etmeyip de gayri meşru mukarenetler tecviz edilmiş olsaydı beşeriyet âlemi çoktan mahvolmuş bulunurdu, bu günkü nizam ve intizamdan bir eser görülemezdi. İnsanların arasında iffeten, nezahatı ahlâkiyeden mahrum kimselerin bulunmasından dolayı beşeriyet kan ağlamalıdır, insaniyet sâhasını o gibi müteaffin, zehr âlût uzuvların fenalığından tathire çalışmalıdır.

  • Velhasıl : İnsan nefsine mağlûp olmamalıdır, iffet ve namusa münafi hareketlerde bulunmamalıdır, hayatını sıhhatini, servetini güzelce muhafaza etmelidir. Hak yolunda mâlen, bedenen mücahedeye çalışmalıdır. Mukaddes dinimizin gösterdiği doğru yolu takibedip selâmet ve saadete nail olmalıdır. Başka çarei necat yoktur.


Kaynak= İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz:767-768

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.