Yemek Öncesi Ve Sonrası Yapılması Gerekenler

Hamd;yeri ve gökleri yoktan var eden Allah’a mahsustur.O Allah ki bütün canlıların rızıklarını temin etti.,kullarına helal nafak verdi ve iyi işlerde bulunmalarını kolaylaştırmak için bulutlardan yağmur indirdi. ve böylece topraktan yiyecek ve bütün bitkileri çıkararak kainatı en güzel bir şekilde yönetti.

Salat ve selam ; kainatı var olduğu sürece açık mucizelere sahip olan Muhammed (s.a.v),onun al ve ashabı üzerine olsun.

Şunu iyi bilin ki akıl ve fikir sahibi olan insanların esas amacı mükafat yeri olan cennette Allah’a kavuşmaktır.Bu da ancak ilimle ve amelle mümkündür.İlim ve amel ise sağlıklı vücut ile yapılır.

Vücudun sağlıklı olması ise belirli zamanlarda yiyip içmeye bağlıdır.Bunun için bazı salih insanlar yiyip içmeyi dinin gereklerinden saymışlardır.

İlim öğrenip bunu uygulamak ve takvaya ermek isteyen kimse aşırı yememeli,bir düzen içinde yemelidir.Zira din uğrunda yapılan her şeyde dini ışığı parlamalıdır.Bu ışık insanı sınırlayacak olan sünnet ve adaptır.Yemek nefsin en büyük arzusudur.

O’nun için yemek işinin şeriata uygun yapmak mükafat kazandırır.Nitekim;Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki;Kişi birçok şeyden sevap kazanır.Hatta yediği ve ailesine yedirdiği lokmadan bile

Bu sevap,yemek yemenin adap ve görevlerine uymakla kazanılabilirKaynak=İmam Gazali / el-İhya / C:2 / bkz:9