Kuran Yurdu

Yazıklar Olsun Sana (vaaz)

  Sen eğer dünyalıktan eline geçmeyene ve kaybettiğine üzülecek olursan ve sıkıntıya düşer, eline geçene de rahata erdiğin için sevinecek olursan bil ki, bunun için hesaba çekileceksin.

  Sen nasıl insansın ki

  Ahiretin için harcadığın gayretin kat be kat fazlasını yok olacak ve elinde kalmayacak, emanetçi olduğun dünyan için harcıyorsun.

  Sen öyle birisin ki;

  dünyalıktan eline geçene karşı gösterdiğin sevinç kalbinden nokta nokta Allah korkusunu ve sevgisini,ahiret kaygısını silip süpürüyor.Ama sen bunun farkında değilsin.

  Sen Allah’a karşı olan isyanından dolayı uğradığın felaketi, dünyalık elinden çıkanlardan daha, önemsiz görürsün. Malının kaybolmasından duyduğun korkuyu ve endişeyi, Allah’a karşı bir kusur, bir günah işlediğin zaman göstermezsin.

  Yazıklar olsun sana…!!!

  Sen belki haram yollardan sahip olduğun dünyalıktan insanların sana yönelmesi için, seni beğenmeleri, ne cömert insan demeleri, saygı görmek ve saygı göstermeleri için dağıtırsın.

  Sana yazıklar olsun ki…!

  Kendi alın terinle kazandığından bir kuruş harcamayı kendine yük görürsün. Kıyamette Allah’ın seni bayağı hakir görmesini, insanların seni hakir görmesinden daha önemsiz sayıyorsun.

  Sana yazıklar olsun ki…!

  Yaratılanı yaratana tercih ediyorsun. Hakk’ın rızasını, sevgisini, korkutmasını gözetmeyip kulun sevgisine mazhar olmak istiyorsun başkalarının hakkında ileri geri konuşmalarından endişe duyuyorsun.

  Sen insanlara karşı paracıklarını gizlersin de Allah’ın kusurlarını bilmesine aldırış etmezsin. Allah huzurunda rezil-rüsvay olmak sana, insanlar arasında rezil olmaktan daha basit geliyor.

  Bilgisizliğinden, cehaletinden dolayı kullar sana Allah’tan daha üstün gelir ve sende bu hususların hepsi varken nasıl olur da basiretli kimselerin yanında konuşabiliyorsun? 

  Sana yazıklar olsun,

  Kendin pisliklere bulaşmış olduğun halde iyi kimselerin mallarını kendine delil olarak göstermeye kalkışıyorsun.

  Sana eyvahlar olsun.

  Sen iyi kullardan,seleflerden çok ama çok uzaksın. Allah’a yemin olsun ki, onlar harama düşme korkusundan dolayı; sizin haramdan kaçtığınızdan çok onlardan helalden kaçarlardı. Sizin önemsemediğiniz ve bir şey olmaz dediğiniz birçok şeyler, onlar katında büyük günah sayılırdı. Onların çok küçük bir günaha karşı gösterdikleri hassasiyeti siz en büyük günahlara göstermiyorsunuz.

  Keşke senin servetin temiz ve helal olması bakımından, onların şüpheli malları kadar temiz olsa. Onların ibadetlerinin kabul olmayacağı yönündeki duyduğu korkuyu keşke sen büyük günahları işlerken duysan.

  Keşke Senin oruçlu durumun onların oruçsuz durumu gibi olsa, senin ibadete karşı gösterdiğin çalışma ve gayret, onların tembel zamanlarındaki kadar olsa, senin kazandığın sevaplar onların günahları kadar olsa.

  ama anlattıklarımız nerede yapılanlar nerede  Kaynak= imam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz:(Orjinal metni için 755’e bakınız.Vaaz formatında düzenlenmiş ve değiştirilmiştir)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.