Umreye Ne Zaman Gidilir Diyanet

Umre için belirli bir zaman yoktur. Her zaman yapılabilir. Yalnız İmam-ı Azam ile İmam Muhammed’e göre Arefe günü ile kurban bayramının dört gününde, İmam Ebu Yusuf’a göre ise Arefe günü ile bayramın ilk üç gününde yapılması tahrimen mekruhtur.

Ramazan ayında yapılması ise daha faziletlidir.(Şafiilere göre o yıl hac yapmayanın senenin bütün günlerinde umre yapması kerahetsiz caizdir. O yıl hac yapan kimse ise üçüncü günün taşlarını attıktan sonra birinci nefirden sonra umre yapabilir.)

İhrama Girme Yerleri

Haccın mîkat sınırlarının dışında umre için Mekke’ye gelenler, haccın mîkat yerlerinde ihrama girerler. Afakîler için hac ile umre mikatları arasında fark yoktur.

Mikat yerleri ile Harem sınırları arasında ikamet edenlerin ihram yerleri, kendi bulundukları yerlerdir. Fakat sürekli veya geçici olarak Mekke’de ikamet eden kimselerin umre için ihrama girme yerleri, Harem bölgesi sınırlarının dış kısmıdır.

Bunlara göre; umre ihramı için en faziletli yer; Ten’im bölgesidir. Umre yapmak isteyen yerli, ihram için Ten’im bölgesine çıkıp umreye niyet etmelidir. Aksi halde, yani Harem bölgesi dışına çıkılmadan, Mekke içinde ihrama girilmesi halinde; yine umre caizdir, fakat mikatta ihrama girilmediğinden ceza kurbanı gerekir. Umre tavafı ve sa’yı yapılmadan önce Ten’im’e çıkılıp ihrama girilmesi halinde ceza düşer.

Mekke dışından gelenler de Mekke’de bulundukları sırada umre yapmak istedikleri taktikde tıpkı mekkeliler gibi Ten’imden veya diğer mikatlardan umre ihramına girerler.Kaynak = Turan Yazılım / Mürşit 5 / İlmihal / Soru-Cevap

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.