Uğur Koşa Kimdir & Allah De Ötesini Bırak

TTS (Theatrical Therapy System) ve Nur Terapici‘nin kurucusu olan ruhsal danışman ve yazar Uğur Koşar;kendisini fıkıh,tefsir,hadis ilmi açısından geliştirmenin yanında;zihin ilimleri olan bilgelik ile ssufiliği (kalp gözüyle bakışı) harmanlayarak kendine özgü üslubuyla insanların kendi öz varlıklarıyla buluşmasına,böylece kalıcı bir huzura kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

 • Bütünden yana olan Uğur Koşar,’Bilim ve ilim ayrılamaz;dünya Kur’an üzerine kuruludur’ diyerek;zihin,ilim ve psikolojiyi birleştirip terapilerinde başarıya ulaşmıştır.

Uğur Koşar der ki:‘Ben sizi yeni bir şeyle tanıştırmıyorum;sadece unuttuğunuz kendi özünüzle tekrara buluşmanıza vesile oluyorum.Yaşam,matematik değil bir şiirdir ve içinde nefes aldığınız bu hayat,beyinlerin gelişmesinden öte,yüreklerin ve ruhların olgunlaşmalarıyla gelen bir kutlama olmalıdır’

 • Böylece,yaşamanın aslında bir sanat olduğunu anlatmaktadır.
 • Onun görüşüne göre mutsuz insan yoktur;mutlu olacağına inanmayan insan vardır ve insanları yorgun kılan yaşam değil,taşıdıkları meskeler ve inandıkları kalıplardır.

Uğur Koşar ‘Her soru önce kendi cevabını doğurur’ sözleriyle,insanların aradığı cevapların aslında kendi derinliklerinde mevcut olduğunu ifade etmektedir.

 • O,yaşam yolculuğunda insanların kendilerini keşfetmeleri ve kendi derinliklerinde bulunan mevcut cevaplara ulaşmaları adına;onları sadece düşündürmeye,idrake ulaşmalarına ve baktıklarından daha derine odaklanarak Allah’ın kendilerine sunduğu hediyeleri görmelerine-kucaklaşmalarına yardımcı olmaktadır.
 • ‘Yaşam geçmişi ile gelecek arasında açmış bir çiçektir;onu sadece şimdiki anın içinde koklayabilirsin’
 • Kendi hayatını yaşamıyorsan,yaşadığın hayat senin değildir!.
 • Dışarıda mucize arama,mucize sensin!
 • Önemli olan hayatın ne zaman son bulacağı değil,onu ne zaman hissederek yaşamaya başladığındır.
 • Ben size mutlu olmayı değil,mutluluğa dönüşmeyi gösteriyorum

Yaradan kitaplarını,peygamberlerini insana göndermişken,cennetinin kapılarını ona açmışken ve sana bu kadar çok değer veriyorken sen nasıl olur da kendine değer vermezsin!

Sadece yaşamın gerçekliğine uyum sağla,ruhun ağlamaya ihtiyacı varsa ağla,gülmeye ihtiyacıv arsa gül; her deneyimi yaşa (helal olmak şartıyla),kontrol etme… Şayet kontrol edersen,bütün enerjini dışarıya akıtmış olacaksın.Sessiz ol ve yaşamın akışını izle;tefekkürde kal,o akışta gelen her şey bir rahmettir

Onun bu sözleri insanlara farkındalık kazandırmaya yöneliktir.

Uğur Koşar,insanlığın temel sorunlarından birini ise şöyle ifade etmektedir.

‘İnsanlar isyanda,hayat çoğu için yaşarken bitmiş durumda;çünkü hep başkalarının hayatını yaşamaktalar.Bu hayat onların değil;başka bedenlerde,başka ruhlarda hayat buluyorlar ve onlar gidince hayat da anlamını yitiriyor.İnsanlığın en büyük sorunu budur.Kendi hayatını yaşayamıyorsan,yaşadığın hayat senin değildir.Nasıl olabilir ki? O hayat başkasına bağlı ve o gittiğinde yahut ilgisini yitirdiğinde sen de eriyor tükeniyorsun! Olanları izlediğinde şahit olacaksın ve o zaman varlığın hakikate uyanacaktır’

 • UĞUR KOŞAR’IN TERAPİSİ HAKKINDA

Uğur Koşar, terapisiyle ilgili şu sözleri dile getirmiştir;

Öncelikle şunu çok net belirtmeliyim.Terapi görmek için yıllarca uzmanlara,psikologlara gitmiş ama çare bulamamış insanlarla görüşmeyi seçiyorum.Bunu sana kimse söylememiş olabilir,fakat depresyon artık senin aydınlanmanın,çiçek açmanın habercisidir.Bir çiçek tohumunu düşün;tohumun filizlenmesi,çiçek vermesi için nasıl ki artık son derece patlamaya hazır duruma gelmesi gerekiyorsa, insan da depresyondayken çiçek vermeye hazır demektir.

Yahut gebe bir kadını düşün lütfen… Onun doğum gerçekleştirmesi için dokuz ay sürenin geçmesi,artık karnını burnuna gelmesi,bir patlamaya bir sıkışmaya hazır olması gerekir öyle değil mi?Yoksa bebek sağlıklı doğmayacaktır.Bebek dört aylıkken doğarsa ölecektir.İşte bu yüzden senin dibe vurman,depresyonda olman benim için son derece güzel bir şey.bana artık senin çiçek açmana yardımcı olmak,sadece bu negatif enerjini pozitife dönüştürmek kalıyor.

Psikolojik sorun yoktur;sadece zihinsel bir işletim hatası vardır.İnsan,zihnini kullanmasını bilmiyor;çünkü onun kullanma talimatını kimse vermedi.Ben insanlara zihnin nasıl kullanılacağını gösteriyorum ve onlarda kolayca özlerine ulaşıp kalıcı sonsuz huzurla tanışıyorlar,tek sırrım budur.

Burada olduğuna göre uzmanlara,psikiyatrlara gitmiş;ilaç almış ama kendi özünle buluşamamış olmalısın.Sana yardımcı olamamış olabilirler;çünkü sen derin bir uykudasın,tıpkı geceleri yatağında uyuduğun gibi… Bu durumda sana verilen komutları algılayabilir,onları idrak ederek yaşamında uygulayabilir misin?

Hayır bunu nasıl yapacaksın! Sen zaten bir uykudasın… Uykuda olan hiç kimse dışarıdan verilen komutları rüyasında uygulayamaz.Bu yüzden uzmanlar insan üzerinde kalıcı bir mutluluk sağlayamamışlardır.Kişinin öncelikle derin uykusundan uyandırılması gerekir ve bizim yaptığımız sadece sizin uyanmanıza yardımcı olmaktır;sonsuz huzur ise tıpkı kabuslu bir rüyadan uyanır gibi kendiliğinden bir anda gelecektir.

İnsanları yorgun kılan hayat değil,taşıdıkları maskelerdir diyerek de birçok insanın farkında olmadan takmış olduğu maskelerinden sıyrılarak kendi özüyle buluşmasını sağlayan üstat,şu sözleriyle insanları farklı bakış açılarına yönlendirmektedir;

‘Sorun,hiçbir zaman problemler değildir,yaşam yolculuğundan problemler her zaman olacaktır;asıl sorun,zihnin oyununa gelerek problemlerle özdeşleşmemiz,onlara bir mıknatıs gibi yapışmamızdır.

Uğur Koşar;’Mutsuzluk,zeki insanın bilgeliğe dönüşüm aracıdır’ diyerek,danışanlarına acıyı bir araç olarak kullandırıp sonra onu sonsuz bir huzura dönüştürmekte ve kendine özel öğretisiyle görüşme seanslarında bunu yaşatarak anlatmaktadır.

Usta ‘Dikkatle izlemenizi isterim.Biri sizi üzdüğünde,o aslında size sadece bir iğne batırmıştır;öfke,tepki,üzüntü ise sizin içinizden yükselir’ diyerek,insanları kendi içine yönlendirip,orada özü merkeziyle buluşturarak sorunların sonsuz bir huzura dönüşmesine;kendine özgü birçok öğretisiyle danışanlarının farkındalılık kazanmasına ve bilgelik boyutuna ulaşarak aydınlanmasına yardımcı olmuştur.

Üstadın geliştirdiği TTS (Theatrical Therapy System),tek seanslık olup başarılı sonuçlar edinilmiş bir sistemdir

 

 • Not = Kişi ile yakından uzaktan bir alakam yoktur.Sadece bir kitabını okudum o kadar.Bu bilgiyi buraya koymamın sebebi de arama motorları tarafından arandığı zaman çıkan sonuçlardan bu merakını gidermesinin yanı sıra daha çok sitedeki diğer içeriklerle ve kategorilerle ilgileneceğini düşündüğümden dolayıdır.Yoksa Uğur Koşar’ı ve kitaplarını takip eden birisi değilim.Bu da böyle biline vesselam


Kaynak= Uğur Koşar / Allah De Ötesini Bırak – 2 / bkz:193…199

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.