Kuran Yurdu

Tutulmayan Orucun Kefareti

  Orucu Bozunca Gereken Şeyler  Oruç bozulduğu zaman dört şey gerekir

  1. Kaza
  2. Kefaret
  3. Fidye
  4. Oruçlulara benzemek suretiyle gündüzün kalan kısmında bir şey yiyip içmemek

  Orucu kaza etmek her Müslüman,mükellef ve orucu özürlü veya özürsüz olarak tutmamış olan herkese vaciptir.Kefaret ise cinsel ilişkiye girmek sebebiyle vacip olur.Başka bir şeyle kefaretin gerekip gerekmeyeceği konusunda daha önce değinmiştik.

  Fidye konusuna gelince;

  Hamile veya çocuk emziren bir kadın bebeğine bir şey olacağı endişesiyle oruç tutmazsa fidye vermesi ve tutmadığı orucu kaza etmesi gerekir.Fidye, bir miskini doyurmaktır.Fidyenin miktarı,her gün için bir müdd buğday,yarım sa’ hurma veya arpadır.

  Yaşlı veya iyileşemeyecek derecede hasta olduğu için oruç tutamayan kişi oruç tutamadığı her gün için bir miskini doyurur ve orucunu kaza etmesi gerekmez.

  Oruçlulara benzemek suretiyle gündüzün kalan kısmında bir şey yiyip içmemek ise orucu bozarak Allah’a isyan eden kişinin yapması gereken bir davranıştır.Bir kafir Müslüman olsa,çocuk ergenliğe ulaşsa veya deli gündüz delilikten kurtulsa iki görüşten birine göre bu sayılan kimselerin hepsi o günün kalan kısmını yiyip içmeden geçirmeli ve kazasını yapmalıdırlar.

  Diğer görüşe göre ise böyle yapmaları gerekli değildir.Hayızlı veya lohusa olan bir kadın temizlense,yolcu vatanına dönse ve gündüz vakti Ramazan hlilalinin görüldüğüne dair hüküm verilmiş olsa bu sayılanların o günü kaza etmeleri gerekir.Böyle bir durumda oruç tutmalarının gerekip gerekmeyeceği konusunda da iki görüş vardır.

  Orucu Bozan Ve Bozmayan Haller  Kaynak = İbnü’l Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C:1 / bkz =187

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.