Kuran Yurdu

Tur Süresinin İçeriği Ve Anlamı

  Tur Süresi Tefsiri Ve İçeriği Hakkında  Tur Süresi Mekki’dir.Hz Peygamber’in elçi olarak gönderilmesinin birinci ve dördüncü yıllarında pasajlar halinde indirilmiştir.Tamamı 49 ayet olan bu süre,Tur’a yemin ile başladığı için bu adı almıştır.Hz Osman’ın Mushaf’ındaki kronolojik sıralamaya 76,Hz Ebu Bekir’in cem ettirdiği elimizdeki Kur’an’a göre ise 52. süredir.

  Öldükten sonra tekrar diriltileceklerine inanmayan müşrikleri azap ile uyarmak da fayda vermediği gibi,Cenab-ı Hak olayın gerçekliğine ve ciddiyetine dikkat çekmek üzere,vaki olacak altı muazzam hadiseye yemin ederek uyarmaya devam etmiştir.Kıyametin kopma süreci başlatılıp gökler çalkalandığı,dağlar yerinden sökülüp yürütüldüğü gün,Allah’ın koruduklarından başkasının vay haline! Kur’an için sihir,Hz Muhammed için de sihirbaz veya kahin ya da şair diyenler,itilip kakılarak cehenneme atıldıkları zaman onlara ‘Şimdi söyleyin! Bu da mı sihirdir?’ denilecek.

  Cennetlikler,dünya hayatında akıllı hareket etmeleri,doğru yolu bulup ondan ayrılmamaları sebebiyle kendilerine uyan çocuklarıyla birlikte,refah ve mutluluğun en muhteşemini yaşamaktadırlar.

  Yüce Allah kendisini inkar edenlere soruyor;

  İnkar edenler,kendilerine hiç bakmıyorlar mı? Çevrelerindeki canlı ve cansız varlıkları hiç düşünmüyorlar mı? Onlardaki harika özellikleri görmüyorlar mı? Yaratıcı bir güç olmadan,hiç bir şey kendiliğinden var olabilir mi? Bir şey kendi kendisini yaratabilir veya kendiliğinden var olabilir mi? Bunca mükemmel varlıkları kim yaratmış ;yaratılmışların en mükemmeli olan insanlar mı? Hayır! Öyleyse bütün bunları yaratabilecek yüce Allah’tan başka kim olabilir?

  Fakar gerçeklere karşı gözlerini kapamış,kulaklarını sağır etmiş,gönüllerini dünya hayatının geçici nimetleriyle doldurup mühürlemiş kimseler,içinde daldıkları gaflet ve cehalet çukurunda,gökten üzerlerine taşların yağmak üzere olduğunu dahi görseler,onların rahmet bulutları olduğunu söyler,yine de inat ve inkarlarından vazgeçmezler! Bunlar için,akıbetlerini beklemekten başka yapılacak bir şey yoktur.Halbuki bunlar,belki uyanırlar diye,zaman zaman küçük belalarla uyarıldılar da!

  “Gök şiddetle sarsıldığı,dağlar yürüyüp gittiği gün.İşte o gün yalanlayanların vay haline! Onlar içine daldıkları batıl işlerde ayıplanıp durmaktadırlar (Tur Süresi 9-12)”

  Ciddiyetten uzak bir halde batıl inançlara,önemsiz boş işlere ve lakırdıdan öteye gitmeyen sohbetlere dalmış eğlenmektedirler.Özellikle de alay konusu ettikleri Allah’ın ayetleri hakkında ki eğlenceleri  Kaynak = M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:II / bkz: 479-482

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.