Kuran Yurdu

Tur Süresi Muhammed Gazali Tefsiri

  Tur Süresi Tefsiri  Tur Süresi,tıpkı sabah olunca gecenin karanlığını gidermesi ve etrafı aydınlatması gibi hidayetin de nefse doğunca Kur’an-ı Kerim’i içte yaşamak için hoş bir örnektir.Cübeyr b. Mut’im,Bedir yenilgisinden sonra kavminden esir düşenlerikurtarmak için Medine’ye gelen ve Müslümanlar Peygamber’in (s.a.v) ardında akşam namazını kılmak için mescide girdiklerinde mescidin dışında duran bir müşrik idi.Peygamber’in (s.a.v) namazda Tur Süresi‘ni okuduğunu duydu.O esnada nefsinde değişiklik oldu.Gönlünde şirk sarsıldı.Adeta okunan vahyin içindeki küfür kalıntılarını yerle bir ettiğini,silip süpürdüğünü hissetti.

  Cübeyr ‘Ben Peygamber’in akşam namazı‘nda Tur Süresi’ni okuduğunu işittim’ dedi.Şu ayete gelince adeta kalbim uçuyordu:

  “Acaba onlar herhangi bir yaratıcı olmadan mı yaratıldılar? Yoksa kendileri mi yaratıcıdırlar! Yoksa gökleri ve yeri onlar mı yarattılar! Hayır,onlar bir türlü anlayıp inanmazlar.Yahut Rabbinin hazineleri onların yanında mıdır? Ya da her şeye hakim olan kendileri midir? (Tur 35-37)”

  Bir başka varyantta Cübeyr diyor ki: Medine’ye Resulüllah’ın yanına Bedir esirleri hakkında konuşayım diye vardım.İçeri girdim.Resulüllah,ashabıyla birlikte akşam namazını kılıyordu.O’nun:

  “Tur… Rabbinin azabı mutlaka vuku bulacaktır.Ona engel olacak hiçbir şey yoktur (Tur 18)”

  Ayetlerini okuduğunu işittim.Sanki kalbim heyecanla çarpıyordu.Azabın inmesinden korkuyordum.Ben yerimden kalkmadan azabın vuku bulacağını sanmıştım.

  Adam putlarını terk etti ve kurtuldu.Kur’an’ın karanlıklardan aydınlığa çıkardığı daha nice insanlar vardır.  Kaynak = Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz: 679-680

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.