Teyemmümün Abdestinin Şartları

Niyet = Niyet teyemmümde farzdır.Çünkü toprak kirlidir.Ancak niyet ile temiz olur.Kişi,ellerini teyemmüm edeceği yere koyacağı sırada veya organlarını ellerindeki toprakla meshedeceği esnada niyet eder.Teyemmüm ile hükmi pislik kaldırılmaya ve namaz kılacak konuma gelmeye yada abdestsiz gerçekleşmeyecek belirli bir ibadeti yapmaya niyet eder.

Teyemmüm Abdesti İçin Niyetin Sahih Olmasının Sekiz Şartı Vardır

a-) Niyet edenin Müslüman olması

b-) Kişinin niyet ettiği ibadeti,başka ibadetlerden ayırd edebilmesi.

c-) Kişinin niyet ettiği şeyin mahiyetini (yani farz mı,vacib mi,sünnet mi olduğunu) bilmesi

Namaz için teyemmüm edilen niyetin sahih olması,yukarıda ki üç şarttan başka şu üç şarttan birinin bulunmasına bağlıdır.

a-) Abdestsizlikten taharete (temizlenmeye niyet etmek)

b-) Kişinin namaz kılmayı kendisi için mübah (helal) hale getirmeye niyet etmesi.Çünkü abdestsiz veya teyemmümsüz namaz haramdır

c-) Kişinin (abdestsiz veya gusülsüz sahih olmayan namaz kılmak,tilavet secdesi yapmak gibi) maksut bir ibadeti yapmaya niyet etmesi.

Teyemmümü Mübah Kılacak Bir Sebebin Bulunması = Bu sebep ise teyemmüm edenin gelecek sebepten biri ile karşılaşmasıdır.

a-) Sudan aynı şehirde bile olsa bile dört bin adım (3 km) uzak olması

b-) Kullanmaya mani bir hastalığın bulunması

c-) Bir kısım azaların telef veya hasta olmasına sebebiyet vermesinden korkulacak bir soğuğun bulunması

d-) Düşmandan korkulması

e-) Ekmek yoğurmak için,var olan suya muhtaç olunması.Fakat çorba gibi zaruri olmayan şeylerin pişirilmesi ihtiyaç sayılmaz

f-) Kuyudan su çekmek için (kova,ip gibi) gerekli aletlerin bulunmaması

g-) Susuz kalma korkusunun olması

h-) Bina ederek dahi olsa (abdest aldığı takdirde cenaze veya bayram namazının kaçıp yetişemeyeceğinden korkması (1). Cuma namazı ile vakit namazının kaçacağından korkmak özür sayılmaz.Çünkü Cuma namazı geçtikten sonra yerine öğle namazı,namjaz vakti çıktıktan sonra yerine kazası kılınabilir.

(Not=’Bina ederek dahi olsa’ ifadesinden şu kasdedilmektedir:Kişi abdestli olarak bayram veya cenaze namazına başlamıştır.Fakat namaz esnasında abdesti bozulmuştur.Abdesti bozulduğu an kişinin namazdan ayrılarak gidip abdest aldıktan sonra namazını eskisi üzerine devam ederek bitirmesine ‘bina etmek’ denir.İşte cenaze ve bayram namazında abdesti bozulan kimse,abdest almaya gitse cemaatin namazı bitireceğinden korktuğu takdirde abdest tazeleyerek değil teyemmüm alarak namaza devam eder ve böylece kazası mümkün olmayan bu namazların cemaatini kaçırmamış olur.Başlangıçta da hüküm böyledir.

Teyemmümün Yer Cinsinden Toprak,Taş Veya Kum Gibi Temiz Bir Şeyle Yapılması

Altın,gümüş ve ağaç gibi şeylerle teyemmüm etmek-yer cinsinden olmadı için- caiz değildir.

Mesh İle Teyemmüm Azasını Tamamen Kaplamak

Teyemmüm Meshini Elin Tamamı Veya Çoğu İle Etmek = Hatta meshi tekrarlaya tekrarlaya iki parmakla teyemmüm azasını kaplasa bile teyemmüm caiz değildir.Başın meshine ise caizdir.

Teyemmümün Here İki Elin İç Yüzü İle Aynı Yere Vurulsa Bile İlk Darbe İle Olması = Teyemmüme niyet etmiş şartıyla toprağın herhangi bir vasıta ile vücuda isabet etmesi iki darbe yerine geçebilir.

Teyemmüm Ederken Hayız,Nifas,Abdestsizlik Gibi Teyemmüme Aykırı Hallerin Kesilmiş Olması

Mum,İç Yağı Gibi Teyemmümün Meshine (cildin temasına) Mani Olan Şeylerin Vücuddan GiderilmesiŞürünbilali Ve Ebu’l Zeyd El-Şibli / El-Miftah Şerh-i Nüru’l-İzah / bkz:27-28
Esad Muhammed es-Sağirci / Delilleriyle Hanefi Fıkhı / bkz::97

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.