Teyemmüm Hangi Durumlarda Alınır

Teyemmüm Abdestinin Geçerlilik Şartları

. Niyet etmek: Teyemmüm, niyetsiz olmaz. Bizzat abdestsizlik veya cünupluktan temizlenmeye niyet edilmeden alınacak teyemmüm sahih değildir. Halbuki gusül ve abdestte niyet şart değil, sünnettir.

. Su bulunmamak veya bulunsa bile, onu kullanmaya mani haller zuhur etmek.

. Yüz, el ve kollarda mum, yağlı boya, oje gibi deriyi örten kalın maddelerin bulunmaması. Bu maddeler temizlenmeden alınan teyemmüm sahih değildir.

. Teyemmüm alırken, abdest bozucu bir halin de bulunmaması şarttır. Mesela, burnu kanar halde alınan abdest sahih olmadığı gibi, teyemmüm de sahih değildir.

. Teyemmüm yapılacak toprağın temiz olması. Teyemmüm yapılacak nesnenin, sırf toprak olması gerekmez. Kum, alçı, mermer, tuğla, madenî tuzlar, zümrüt, yâkut gibi topraktan çıkan ve toprak cinsinden sayılan maddelerle de teyemmüm alınabilir.

. Teyemmüm, ellerin içyüzü ile, toprağa iki vuruşla yapılır. Birinci vuruşta yüz, ikinci vuruşta kollar meshedilir.

. Teyemmümde, azaları mesh, ellerin tamamıyla veya en az üç parmakla yapılır. İki parmakla yapılan mesihle teyemmüm sahih olmaz.

. Yüz ve kolları, kaplama şekliyle tamamını meshetmelidir. Mesela, sakal başları ile kulak arasındaki kılsız bölge, kaş ile göz arası, burnun her yanı meshedilmeli, yüzükler yerlerinden oynatılmalı, parmaklar hilallenmelidir. Diğer bir görüşe göre, teyemmüm azalarının dörtte üçü mesh edilse kafidir.Kaynak: https://sorularlaislamiyet.com/

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.