Kuran Yurdu

Tevbe Neden Gereklidir

  • Ey ibadeti isteyen kimse! -Allah seni muvaffak etsin- iki sebepten dolayı tevbe etmen lazımdır;

  Birincisi=İbadet işlemeye muvaffak olman içindir.Çünkü günahın kötülüğü hayır işlemeye mani olmakla rüsvalığı meydana getirir.Günah bağları Allah (c.c)’a ibadet ve kulluk yolunda yürümeden kulu men’eder.Çübkü günahların ağırlığı hayrata koşmaya ve ibadetten zevk almayı men’der.

  • Günahları işlemeye devam etmek,kalpleri karartır.Böylece sen kalpleri katı ve kararmış olarak bulunursun ki,artık o kalplerde ihlas,safiyet,lezzt ve halavet göremezsin.Eğer Allah merhamet etmezse (bu günahlar) işleyen kimseyi küfür ve sapıklığa götürür.

  Acaba kötülük ve kalbi katılıkta olan bir kimse nasıl ibadete muvaffak olur? Günahta ısrar edip kötülüğe devame den nasıl hizmete davet edilir.Pislik ve necasetlerle pislenmiş birisi nasıl münacaata yaklaşabilir.

  Doğru söyleyen ve vahiy ile de doğruluğu tasdik edilmiş olan Resulüllah’dan (s.a.v) gelen bir haberde şöyle buyurulmuştur;’Kul yalan söylediği zaman yalanla beraber ağzından çıkan kokudan dolayı (yanında bulunan) iki melek (Kiramen Katibin) ondan uzaklaşır.

  Bu lisan Allah’ı zikretmeye nasıl uygun olur? Gerçekten,günahta ısrar eden kimse ibadete muvaffak olamaz.Azaları bile Allah Teala’ya ibadete koşmaz.Şayet ibadet yaparsa -güçlükle yaptığından- ondan halvet ve sofilik yoktur.Bunların hepsi günahın kötülüğünden ve tevbeyi terk etmeden doalyıdır

  • Şu sözü söyleyen ne kadar doğru söylemiştir:Eğer geceleri ibadet edip gündüzleri oruç tutamıyorsan,bil ki sen bağlısın.Seni hataların bağlamıştır.Bunlar ne büyük sözlerdir.

  İkincisi=İbadetin kabul olması için tevbe lazıdmır.Çünkü borç sahibi hediyeyi kabul etmez.İşte bu(nun lüzumu) günahlardan tevbe etmek ve hasımları razı etmek farzdır ve lazımdır.(Yapmayı) kasdettiğin diğer ibadetlerin hepsi nafieldir.Üzerinde ödemediğin nakdi borcun olduğu halde bağışın nasıl kabul edilir? Mahzurlu ve haram işlere devam ettiği halde,onun için helal ve mubah olan şeyleri nasıl terke dersin? Ve nasıl ondan (borç sahibinden) kurtulabilirsin? -Allah’a sığınırız- O sana kızdığı halde sen onu çağırıp ve medh ediyorsun.İşte şu durum Allah tEala’ya günah işleme de devam edenlerin acı halidir.  Kaynak= İmam Gazali / Minhacü’l Abidin -Abidler Yolu- / bkz:40-41

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.