Tek Başına İmam Nikahı Yeterli Midir?

Resmi Nikah Olmaksızın Yalnız Dini Nikah İle Yetinmek Caiz Midir?Soru : İki mü’min dini nikahla evlenince,resmi nikaha ihtiyaç var mıdır? Resmi nikahın bulunmaması be gibi sakıncalar doğurur?

Cevap : Resmi nikah olmaksızın yalnız İslami kurallara göre akdedilen nikah geçerli olur.Çünkü Hanefilere göre ; akıllı ve ergin bir erkekle yine akıllı ve ergen bir kız,iki erkek şahidin yanında evlenseler bu akit geçerli olur.Şafiiler buna evlenecek kızın velisinin iznini eklerler.Böyle bir evlilik meşru sayılır.

Ancak resmi nikah yapılmaksızın yalnız dini nikahın varlığını günümüz devlet sistemi kabul etmediği için böyle bir nikah yaptırımsız kalır.Taraflar doğacak nesilleri İslami hükümlere  tam olarak uydukları sürece bir sakınca çıkmayabilir.

Anlaşmazlık olur ve ayrılık vuku bulusa kadının ve çocukların haklarını almaları güçleşir.Mehir,nafaka ve çocukların bakım konusundaki anlaşmazlıklar kocanın insafına terkedilmiş olur.Çocukların nesebi baba üzerine kayıt yapılmadığı için babanın ölümü durumunda eşin ve çocukların miras haklarını almaları yine sulh yoluyla olabilir.Anlaşmazlık durumunda hak almak mümkün olmaz

Sonuç olarak ;

İslami nikah yanında resmi nikahın yapılmış olması bir çeşit karşılıklı hakların güvence altına alındığı anlamına gelir.Ancak bir İslam toplumunda evlenme ve boşanma konularının kişilerin inanç değerleri dikkate alınarak düzenlenmesi din ve civdan özgürlüğünün bir gereğidir.Kaynak : Hamdi döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali  / bkz: 588

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.