Kuran Yurdu

Tefekkür Gözüyle Bakmak

  Tefekkür (İbret) Gözüyle Bakmak  Bazı grupları gördüm ki onlar kader konusunda mazeret sunup duruyor.Bazıları eğer nasip edildiyse şunu yaparım diyor.Böyle konuşarak güya işleri rahata kavuşturuyorlar.Bu şekilde konuşan kişi Peygamberlerin ve dinlerin tüm sözlerini reddetmiş olurlar.

  Eğer bir kafir bir Peygambere Bana nasip edilseydi Müslüman olurdum dese bu kişiye ancak ölüm cezasıyla mukabelede bulunulurdu.

  Ömrüme yemin olsun ki muvaffakiyet bir işin temelidir.Muvaffakiyet sırlı bir iştir,ancak kişilere bir fiilin emredilmesi aşikar bir iştir.Sırlı bir şey zikredilerek apaçık bir işten vazgeçilemez.O sözü söyleyenlere karşı şu cevap delil olarak verilir:

  Allah (c.c) seni bir işle mükellef kılmışsa o zaman senin bu fiili yapacak organların ve kudretin var demektir.

  Eğer kişinin kudreti olmasa,onu yapacak organları yoksa o zaman ne bir iş emredilir ne de kişi mükellef tutulabilir.Eğer sen verilmiş olan organlarla hedefine ulaşmak için bir işe girişeceksen o zaman farz kılınan hususlar için teşebbüste bulun.Bu duruma şöyle örnek verilir:

  Sen hac yapmak amacıyla yola çıksan gece uyanman sana ağır gelir.Ancak sen bayram için yola çıksan daha seher vaktinde uyanırsın.Bir ihtiyacın için arkadaşınla saatlerce sohbet edersin ama namaz kılmaya gelince acele edersin ve bu süre sana ağır gelir.

  Senin için bir fayda sağlamayacak şeylere takılma.Sonra nasibin azalır ve zayi olur.Sen hayırlı işler için acele et.Tembelliğini yok edecek hususlardan biri de müçtehitlerin sevaplarını ve senin o sevapları kaçırdığını hayal etmendir.Eğer bir kişi nefes alıp veriyorsa hataları için bunu düşünmek onu yermek için yeterlidir.Ancak misyon sahibi olmayan biri için yaralanmak zaten elem verici bir durum olmaz

  Peki,kabirden kalktığın zaman felaha ulaşan kişilere yaklaşmışken tökezlersen,sırat köprüsünde salihlere yetişmek için süratlensen ve yere kapaklansan durumun ne olur?

  Heyhat!

  Tembelliğin tatlılığı gitmiş yerine keder bırakmıştır.Yine tembellik kasesinin suyu tükenmiş,dipte pişmanlık tortusu bırakmıştır.Fani olan dünya,baki olan ahirete nasıl kıyas edilebilir ki? Sonra senin dünyada yarısı uykuyla diğer kısmı da gafletle geçen ömrünün değeri nedir ki?

  Ey cenneti azat edip de bir dirheme bile sahip olamayan kişi!

  Aydınlık yolda tefekkür ederek artık gözünü aç.Eğer kalbinde engeller hissediyorsan bu durum karşısında Allah’ın lütfunu iste,seher vakitlerinde uyan.Belki de böylece kazanç kapılarını görür,yürüyerek de olsa tövbekarların kervanına yetişmiş olursun  Kaynak : İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz : 177-178

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.