Talak Süresi İbn Kesir Tefsiri

Talak Süresi Medeni‘dir.Hicretin yedinci ve onuncu yıllarında iki bölüm halinde indirilmiştir.Tamamı 12 ayet olup adını içerdiği talak / boşama konusundan almıştır.Hz Osman’ın Mushaf’ındaki kronolojik sıralamaya göre 99 , Hz Ebu Bekir’in cem ettirdiği elimizdeki Kur’an’a göre ise 65. süredir.(a)

1- Ey Nebi ! Kadınları boşadığınız zaman iddetleri vaktinde boşayın ve o iddeti sayın.Rabbiniz olan Allah’tan korkun. -Apaçık bir hayasızlıkta bulunmaları hali dışında- evlerinden dışarı çıkarmayın,onlar da çıkmasınlar.İşte bunlar Allah’ın sınırlarıdır.Kim Allah’ın sınırlarını aşarsa şüphe yok ki kendi kendisine zulmetmiş olur.Bilemezsin,belki Allah bundan sonra bir eş peyda ediverir.

‘Evlerinden onları dışarı çıkarmayın,onlar da çıkmasınlar’.Yani iddet süresi içerisinde kadın kocasından iddet beklediği süre boyunca kocası üzerinde sükna hakkına sahiptir.Erkeğin onu çıkarması hakkı olmadığı gibi,kadının da çıkıp gitmesi caiz değildir.O da kocasının (kendisine dönmek,ric’at) hakkı dolayısıyla ona hala bağlı bulunmaktadır.

2- O kadınlar iddetlerinin sonuna geldiklerinde ya maruf ile onları tutun yahut maruf ile onlardan ayrılın.Aranızdan adalet sahibi iki kişiyi de şahit tutun.Şahitliği Allah için dosdoğru yapın.İşte bu Allah’a ve ahiret gününe iman edenlere verilen öğüttür.Kim Allah’tan korkarsa ona bir çıkış yolu ihsan eder.

3- Ve ona ummadığı bir yerden rızık verir.Kim Allah’a tevekkül ederse o kendisine yetişir.Şüphesiz ki Allah emrini yerine getirendir.Allah her şey için bir kader tayin etmiştir.

4- Kadınlarınız arasından ay halinden kesilmiş olanlarla asla ay hali olmayanların (iddetleri) hakkında şüphe ederseniz onların iddetleri üç aydır.Hamile olanların iddetleri ise yüklerini bırakmalarıdır.Kim Allah’tan korkarsa Allah ona işinde kolaylık verir.

  • 5- İşte bu,Allah’ın size indirdiği emirdir.Kim Allah2tan korkarsa onun günahlarını örter ve mükafatını büyütür.

6- O kadınları gücünüz yettiğince kaldığınız yerin bir kısmında iskan edin.Onları dara koymak için onlara zarar vermeye kalkışmayın.Eğer onlar hamile iseler yüklerini bırakıncaya kadar onlara nafaka verin,eğer onlar sizin için emzirirlerse onlara ücretlerini verin.Aranızda maruf ile müşavere yapın eğer anlaşmada güçlükle karşılaşırsanız o halde onun için başka bir kadın emzirir.

7- Bolluk içinde olan bolluğuna uygun nafaka versin.Rızkı kendisine daraltılan kimse de Allah’ın kendisine verdiğinden infak etsin.Allah hiçbir kimseye onu verdiğinden başkasını yüklemez.Allah güçlüğün arkasından kolaylık ihsan eder.

8- Rabbinin ve resullerinin emrine karşı baş kaldıran nice ülke halkı vardır ki onları en şiddetli bir hesaba çekmiş ve onları görülmemiş bir azapla azaplandırmışızdır.

9- Sonunda onlar yaptıklarının cezasını tatmış oldular.İşlerin sonu da hüsran oldu.

10- Allah onlar için çok şiddetli bir azap hazırlamıştır.Ey iman etmiş akıl sahipleri -o halde Allah’tan korkun.Gerçek şu ki Allah size bir zikir indirmiştir.

11- İman edip salih amel işleyenleri karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için Allah’ın apaçık ayetlerini okuyan öğütlerini size okuyan bir resul (gönderilmiştir).Kim Allah’a iman edip salih amel işlerse,onu altlarından ırmaklar akan cennetlere -kendileri orada ebedi ve devamlı kalmak üzere- koyar.Allah ona gerçekten çok güzel bir rızık vermiştir.

12- Allah yedi gökleri ve yerden de onlar gibisini yaratandır.Buyruğu bunlar arasında iner durur.Allah’ın gerçekten her şeye kadir odluğunu ve muhakkak Allah’ın ilmi ile her şeyi kuşatmış olduğunu kesinlikle bilesiniz diye.(b)

Allah sizlerden önce de peygamberler göndermiş,içerisinde insanlara yol gösteren kanunları ihtiva eden ayetler , kitaplar indirmiş ve çeşitli tavsiyelerde bulunmuştur.Onlardan Allah’a , Elçilerine sayı göstermeyen ; koyduğu kanunlara uymayan ve işlerini kendi bildik usülleriyle yapanlar , yaptıklarının bedelini ağır ödemişlerdir. Tavsiyelere uymamanın cezasını çekmişlerdir. Onların cezaları,sadece çektiklerinden ibaret de değildir

Ey Müminler !

Allah size de Elçisini göndermiş,her şeyi açıklayan kitabını indirmiş ve Sırat-i Müstakimi göstermiştir.Eğer bunlara uyarsanız dünya ve ahiret mutluluğu sizin içindir.Yok siz de öncekiler gibi Allah’ın yasaklarını bir tarafa bırakır da kendi keyfine göre kanunlar ihdas edip yaşarsanız,sizin de akıbetiniz öncekiler gibi olur ! (b)a-) M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:III / bkz:551…560
b-) İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:XI / bkz:241…265

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.