Kuran Yurdu

Tahrim Süresi Geylani Tefsiri

  Tahrim Süresi Metahrim suresi ve tefsirideni’dir.Hicretin onuncu yılında bir bütün halinde indirilmiştir.Tamamı 12 ayettir.Akkah’ın helal kıldığı bir şeyi hanımlarının hatırı için kendisine haram kılması yüzünden Hz Peygamber’in sorgulanmasını içeren ayetleri sebebiyle bu adı almıştır.Hz Osman’ın Mushaf’ındaki kronolojik sıralamaya göre 107 , Hz Ebu Bekir’in cem ettirdiği elimizdeki Kur’an’a göre ise 66. süredir.

  ‘Ey iman edenler ! Tutuşturucusu insanlarla taşlar olan o ateşten nefislerinizi ve ailelerinizi koruyunuz (Tahrim’6)’

  Sahabeden biri soruyor:Ya Resulüllah ! Hadi diyelim ki biz kendimizi ateşten koruduk ; aile fertlerimizi nasıl koruyabiliriz? Resulüllah’ın cevabı şudur : Siz Allah’ın emirlerine uyarken onlara da Allah’ın emirlerine uymalarını emredersiniz , yasaklarından kaçınırken onlara da kaçınmalarını söylersiniz.Böylece onları da ateşten korumuş olursunuz.Bilesiniz ki ‘Hepiniz çobansınız ve bir gün güttüklerinizden sorgulanacaksınız’ (a)

  Tevhid-i ilahi yolunda seyr eyleyen ve o yolda pekişen,sıdk makamını tereddütsüz bir biçimde idrak etmiş kimseye hakikat gizli kalmaz.Muhakkak muhabbet ve kamil irade sahibi kimseler,doğrudan insanlarla bağlarını kesenlerdendir.Mutlak suretle Allah’a karşı irade,kötülük, sadikat ve düşmanlık kalmamıştır.Ancak onlar Allah’ın indindedirler,ondan başkasını görmez ve muhatap olmazlar,onları herhangi bir lezzet ve acı değiştirmez,onları rıza ve azab rahatsız etmez.

  ‘Ey iman edenler’.Hakkın vahdaniyetine inananlar ; inancını gereği kalplerinizi günahlardan ve Allah’tan uzaklaştıran fiillerden temizleyin.Bu size ancak tövbe ile ve ihlaslı olmakla mümkün olur.’Tövbe edin’

  Ey günah fitnesi ile ibtila olmuş muhlisler ‘Allah’a dönün’.O Melik’tir,kuddustur,o yeryüzündeki her şeyden münezzehtir.

  ‘Samimi bir tövbe’ Allah için halis bir tövbe,Allah’tan başkasına dönmeyi engelleyen,geçmişte yaptığınız günahlardan pişman olarak,gelecekte günah işlemekten uzak kılacak,nefsi Allah’tan başkasından arındırmayı,ihlas ile mevlaya yakınlaşmayı engelleyecek bütün herşeyden takva ile kaçınmayı sağlayacak bir tövbe ile tövbe edin.’Umulur ki Rabbiniz’.Siz ihlaslı bir şekilde Rabbinize döndükten sonra ‘Sizden günahlarınızı örter’ ve sizi affeder ve sizden intikam almaz, ‘ve sizi Koyar’ size lütufta ve ihsanda bulunup ‘cennetlere’.Öyle cennetler ki Aklın,ilmin dinin ve hakkın içinde bulunduğu yerdir.’Altından ırmaklar akan’ marifet ve hakikat ırmaklarının ezelden beridir içinde aktığı ve ebediyyete kadar devam edeceği yerdir.

  Allah sübhanehü muhlis kullarını nasıl cennetlerine koymasın? ‘Utandırmayacağı gün’ ve ayıplayacağı gün ‘Allah’ın’ ihlaslı kullarına nimet veren ve lütufta bulunan,özellikle ‘Peygamberini’ çeşitli kerametlerle te’yid ettiği ‘ve onunla birlikte iman etmiş olanları’ Onlar ki hidayete erenlerdir,onların ‘Nurları’ Mustafavi nübüvvetten aldıkları nurları ‘Önlerinde ve sağ taraflarında koşar’.Yani onları kapsar,sırat köprüsünden geçerken onları korur.

  Onların nuru yaptıkları amellerince olduğundan;nur geçtikten sonra ‘derler ki’ duakar bir şekilde ‘Ey Rabbimiz’ Ey bizi hidayet ve reşad üzere büyüten rabbimiz.’Nurumuzu tamamla’ Bize lütuf olarak ve iyilik olarak ver.’Bizi bağışla’ Günahlarımızı,yani enaniyyetimizi ve ayıplarımızı bağışla.’Muhakkak ki sen’ cömertliği ile ‘Her şeye’ iradenin ve ilminin dahiline giren her şeye ‘Kadir’sin (8)’ (b)  a-) M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:III / bkz: 560-568

  b-) Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C:VI / bkz:145-152

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.