Şöyle Bir Geçmişinizi Gözden Geçirmeye Ne Dersiniz

Neler Kazandık Neler Kabetdik

“Gözlerini,kulaklarını ve zihni faaliyetlerini manevi / metafizik aleme kapatanlar,eşyayı sadece tek pencereden görür ve asıl müesbbib göremezler. Onlar,düşünmedikleri için dünyanın sadece zahirini bilirler,öte yüzünü idrak edemezler.Dolayısıyla bunlar, kuşatıcı bir basiretten yoksundurlar.Zaman zaman yüz yüze geldikleri tabii felaketleri, yalnızca tabiat olayları olarak değerlendirirler. Felaketlerin Cenab-ı Allah’ın iradesi ve izniyle gerçekleştiğini (En’am’59);aynı zamanda onunla dilediği kimseleri cezalandırırken dilediği kimseleri de koruduğunu (Nur’43) düşünemezler.

O nedenle böylesi kimseler, inançları ve yaşantılarıyla olaylar arasında ilişki kurmaya yanaşmazlar.Onlar,Firavun örneğinde çok net olarak görülebileceği gibi,ancak felaket anında Allah’ı (Bkz:Yunus’90) veya adını zikretmeseler bile,O’nu düşünür ve merhametine sığınırlar.Tabi ki iş işten geçtikten sonra.Evet, müminlerin akıbetleriyle ilgili mutlak bir güvenceleri olmasa bile, en azından Allah’tan O’nun rahmetinden ve affından umutları vardır;inkar edenlerin ise hiçbir umudu olamaz.Çünkü rüzgar eken,ancak fırtına biçer” (a)

“İnsan için bütün sıkıntılar ölmekle bitmiyor ki.Dünya hayatında Allah’ın ve elçilerinin anlatmaya çalıştıkları hakikatleri dinlemeye bile tenezzül etmeyenler,o korkunç akıbetleriyle yüz yüze geldiklerinde,”Keşke bana kitabım verilmez olsaydı; hesabımın ne olduğunu bilmez olsaydım;n’olaydı her şey ölüm ile son bulsaydı!” diyecekler,ama ne çare? Mahşerdeki hesap ortamının sıkıntısı,ebedi cehennem ve orada inkarı mümkün olmayan daha bir çok azap çeşidi de onları beklemektedir.Aklını ve iradesini kullanıp doğru yola giren müminler ise,hak ettikleri mükafatları fazlasıyla almışlardır. Ahiret hayatının bütün refah,mutluluk ve güzellikleri onlar içindir.Tabi ki her şey onlara “Helal’u hoş olsun”. (b).”

  • Kaynak= M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:2 / Sayfa:487-488-498
Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.