Sizden Başka Olanları Dost Edinmeyin

“İman edip salih işler yapan mü’minlere gelince bunları altından ırmaklar akar Cennetlere koyacağız: içlerinde ebedî kalmak üzere onlar, kendilerine orada temiz, gayet temiz zevceler var, hem onları sayeban edecek bir sayeye koyacağız (Nisa’57)”

  • “Bir resul göndermiştir ki: Siz karşı Allah’ın pek açık açık bildirenayetlerini okur. Taki: İman eden ve güzel güzel amellerde bulunanları karanlıklardan aydınlığa çıkarsın ve her kim Allah’a iman ve iyi amelde bulunursa, onu altından ırmaklar akan cennetlere girdirir, orada ebedi olarak kalıcıdırlar. Muhakkak ki: Allah, onun için güzel bir rızk ihsan buyurmuştur. (Talak’11)”

“Nice bakışlar vardır ki kişiyi bir süre okumaktan mahrum eder.Kul,bir yemek yiyerek veya bir fiil işleyerek bir sene gece kıyamından mahrum olabileceği için en güzeli,ne yediğini,ne yaptığını ve neye baktığını iyice araştırmasıdır.Günahların azlığı, araştırmanın çokluğuna bağlıdır.”(a)

“Allah Teala buyurdu ki: “Allah yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. Emir,bunlar arasında durmadan iner;sizin gerçekten Allah’ın her şeye güç yetirdiğini ve ilmiyle her şeyi kuşattığını bilmeniz için (Talak’12).İbn Abbas (r.a) şöyle derdi: Eğer bu ayeti tefsir etseydim küfre düşerdiniz.Yanındakiler, Nasıl olur? diye sordular.O da şöyle dedi:Onu inkar ederdiniz.Bu inkarınız da sizi küfre düşürürdü.(b)

  • “Allah Tealâ’ya, âhiret gününe iman ederler, iyiliği emreder, kötülükten menederler. Ve hayırlı işlere koşarlar ve işte bunlar salih kimselerdendirler. (Al’i İmran 114)”

Ey imân edenler! Sizden başka olanları dost edinmeyiniz, Size fenalık eriştirmekte aslâ kusur etmezler. Size meşakkat verecek şeyi temenni ederler. Muhakkak kinleri ağızlarından belli olmaktadır. Kalplerinin gizlediği şey ise daha büyüktür. Şüphe yok size âyetleri apaçık beyan ettik, eğer düşünüp anlıyorsanız!.

“Ey iman edenler! Sizden başka olanları dost edinmeyiniz, Size fenalık eriştirmekte asla kusur etmezler. Size meşakkat verecek şeyi temenni ederler. Muhakkak kinleri ağızlarından belli olmaktadır. Kalplerinin gizlediği şey ise daha büyüktür. Şüphe yok size ayetleri apaçık beyan ettik, eğer düşünüp anlıyorsanız!. İşte siz öyle kimselersiniz ki, onları seversiniz, halbuki: Onlar sizi sevmezler. Ve siz kitabın hepsine inanırsınız ve sizinle karşılaştıkları zaman “Îman ettik” derler. Ve kendi kendilerine kaldıklarında ise sizin aleyhinizdeki kinden dolayı parmaklarının uçlarını ısırırlar. De ki: Kininiz ile ölünüz. Şüphe yok ki Allah Teâlâ kalplerde olanı hakkıyla bilicidir. (Al’i İmran 118-119)”a-)Ebu Talib el-Mekki / Kalplerin Azığı / C:1 / bkz:144
b-)Ebu Talib el-Mekki / Kalplerin Azığı / C:2 / bkz:387

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.