Kuran Yurdu

Sıla-i Rahim Ve Ömrün Uzaması

  Sıla-i Rahim,Sıla-i Rahmin Önemi Ve Ömrün Uzatılması  Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyuruyor :

  Nesibinizden sıla-i rahim yapacaklarınızı öğrenin.Zira sıla-i rahim akrabalarda sevgi,malda bolluk,ömürde uzamadır

  Bu ve bunu destekleyen mahiyette başka hadis-i şeriflerde,sıral-i rahimin ömrü uzattığı beyan edilmektedir.

  Bunun dışında öteden beri Ehlullah arasında ömrün birbirine verilmesi meselesi de bilinen bir konudur.Her halde,bu mesele ancak,verenin ve alanın ruhi dokularının uyuşması,aynı frekansı paylaşmaları ve Allah’ın bu fiili ve kavli duaya meşiyetle cevap vermesiyle gerçekleşebilir.

  Her isteyenin veremeyeceği gibi,her isteyenin de alamayacağı bu alış-veriş,netice itibariyle ‘illet-i tamme’ nin gerçekleşmesi ve Cenab-ı Hakk’ın o mevzuda iradesinin taallukuna bağlıdır.İhtimal , sıla-i rahim yapılınca o illet tahakkuk ediyor ve Allah ömrü uzatıyor.

  Ömür uzamasının bir başka tevli de şöyle olabilir

  Cenab-ı Hakk insanın yaptığı şeyleri bereketlendirip , nemalandırarak o insanın hayatını uzun bir ömür yaşamışçasına bereketlendirebilir.Şayet ömrün uzaması esprisi,insanın ahiret hesabına yönelik kazancıyla değerlendiriliyorsa,bu durumda insan ahiret adına çok şey kazanmış demektir.

  Mesela bunlardan birisi ; Kadir gecesidir ki,bin aya bedel olduğu ifade ediliyor.Eğer insan o gecede,o İlahi teveccühü yakalarsa,sanki seksen sene yaşamış gibi olur.Bu,o insanın ömrü uzasaydı ve seksen sene de yaşasaydı işte o kadar sevap kazanacaktı demektir.Sadakanın,hasenatın , sıla-i rahimin ömür uzatması da bu şekilde olabilir.

  Ömrün uzatılması meselesinin niçin sıla-i rahime tahsis edildiği hakkında şunlar söylenebilir ; günümüzde en çok gadre uğrayan İslami prensiplerden biri de hiç şüphesiz yakın akrabanın unutulmamasıdır.Evet, derecesine göre yakınların yer yer ziyaret edilmesi,onlarla aramızda vuslatın sağlanması, başta anne-baba , anne-babanın evlatları,sonra kardeşleri,nine , dede,dayı,teyze , amca,hala gibi yakınların , anne-babaya saygının bile çok ciddi sarsıldığı bir dönemde görülüp gözetilmesi mevzusu çok önem arz etmektedir.  Kaynak : Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz: 719-720

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.