Kuran Yurdu

Büyü Yaptırmanın Hükmü Nedir Ve Kurtulma Yolları Nelerdir?

  Yüce Allah her şeyi zıddı ile beraber yaratmıştır.Yüce Allah iyiliği yarattığı gibi kötülüğü de yaratmıştır.Ancak iyiliği ve iyi olanı yapmanızı isterken de kötüden ve kötü olandan da uzak durmanızı istemiştir.İyiliği yapmanızı isterken ve bunu gerçekleştirirken de yaptığınız hareketten dolayı yüce Allah hoşnut olurken;kötüden ve kötülükten de uzak durmanızı istediği halde bunu gerçekleştirdiğiniz takdirde bundan dolayı gadaplanacağı (öfkeleneceği) ve sizden hoşnut olmayacağı gerek Kur’an-ı Kerim de gerekse hadis-i şeriflerde açıkça izah ve ifade edilmiştir.Her şeyi zıddı ile beraber yaratması da imtihanın bir parçasıdır.

  Bu açıklamaya delil getirecek olursak eğer yüce Allah Kur’an-ı Kerimde :”Süleyman’ın hükümranlığı hakkında onlar, şeytanların uydurup söylediklerine tâbi oldular. Halbuki Süleyman büyü yapıp kâfir olmadı. Lâkin şeytanlar kâfir oldular. Çünkü insanlara sihri ve Babil’de Hârut ile Mârut isimli iki meleğe indirileni öğretiyorlardı. Halbuki o iki melek, herkese: Biz ancak imtihan için gönderildik, sakın yanlış inanıp da kâfir olmayasınız, demeden hiç kimseye (sihir ilmini) öğretmezlerdi. Onlar, o iki melekden, karı ile koca arasını açacak şeyleri öğreniyorlardı. Oysa büyücüler, Allah’ın izni olmadan hiç kimseye zarar veremezler. Onlar, kendilerine fayda vereni değil de zarar vereni öğrenirler. Sihri satın alanların (ona inanıp para verenlerin) ahiretten nasibi olmadığını çok iyi bilmektedirler. Karşılığında kendilerini sattıkları şey ne kötüdür! Keşke bunu anlasalardı! (1)” şeklinde buyurmaktadır.Yukarıda demiştik ya her şeyi zıddı ile birlikte yaratmasının hikmetlerinin biriside;yani iyilikle beraber kötülüğü de yaratmasının sebebi de kullarının tutulacağı imtihanın bir parçasıdır.

  Ayet-i celile de de belirtildiği üzere ‘Biz ancak imtihan için gönderildik, sakın yanlış inanıp da kâfir olmayasınız, demeden hiç kimseye (sihir ilmini) öğretmezlerdi’ şeklinde söylüyorlardı ancak imandan ve yakinden uzak olanlar,manevi değerlere şüpheyle yaklaşanlar da bu iki meleğin yani Harut ile Marut‘un uyarı ve ikazlarını dikkate almayarak öğrenme arzularında ısrar edince;öğrenmesine öğreniyorlardı ama yaptığı bu alış-veriş bu ticaret hiçte karlı değildi.Öğrendiğine karşılık ateşi satın alıyordu.

  Nitekim yüce Allah “Büyücü ise, nereye varırsa varsın, hiçbir yerde iflah olmaz (2)” şeklinde buyurmaktadır.

  Bir hadis-i şeriflerinde Resulüllah (s.a.v):Kim bir kahine veya büyücüye gider de söylediklerini tasdiklerse Muhammed (s.a.v)’e indirileni inkar etmiş olur.

  Sihir,büyü var mıdır,sihirden büyüden kurtulabilir miyizdiye soracak olursanız eğer

  Evet sihri ve büyüyü inkar edemeyiz .Yukarıda da belirtildiği üzere Bakara Süresi 102. ayeti celile de ” Allah’ın izni olmadan hiç kimseye zarar veremezler” şeklinde buyurmaktadır. Allah Teala buna ama izin verir ama vermez orasını bilemeyiz ama sihri ve büyüyü yapan her kimse büyük bir vebale büyük bir günaha girdiği aşikardır ve açıktır.Yaptığı sihir yada büyü tutsa da tutmasa da Allah’ın yasakladığı bir işe koyulduğu için günahkardır.Bunun iyi bir niyeti olmaz ama iyi niyetle da sihirciye,büyücüye gitmek büyük bir hata büyük bir yanlış ve bir o kadar da büyük bir günahtır.

  Her ne kadar çelişkili rivayetler olsa da Peygamber Efendimize (s.a.v)’ de sihir yapıldığı söylenmiştir.Bu yüzden yukarıda ki ayette de belirtildiği üzere sihrin büyünün varlığını inkar edemeyiz.

  • Peki bundan sihirden ve büyüden nasıl kurtuluruz

  Bunun için muska mı takmalıyız,üfürükçüye mi gitmeliyiz,cinci hocaya mı gitmeliyiz gibisinden menfaat çıkarları doğrultusunda hareket edenler ve hurafelere sarılarak insanları kandıran kişilere başvurmak yerine Allah’ın Kitabı’na başvurun ve Resulü’nün tavsiyelerine hadis-i şeriflerine tutunun ve onlara kulak verin.

  Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v):Kim bir tılsım takarsa Allah ona arzuladığı şeyi gerçekleştirmesin.Kim bir nazar boncuğu asarsa Allah (c.c) ona rahatlık ve huzur vermesin

  ve başka bir hadis-i şeriflerinde çözüm yolunu göstererek Kişinin sihirden ve büyüden korunması için:Ayet-el Kürsü,İhlas,Nas ve Felak sürelerinin okunmasını tavsiye etmiştir.

  Bu arada unutmamak gerekir ki;Allah’ın Kitabı ve Resulü’nün sünneti ile yaşayanlar,ibadetlerini yerine getirenler,Allah’ın emir ve yasaklarına riayet edenlere sihir ve büyü yapılacak olsa da ancak bir karıncanın ısırması kadar etki eder.Unutmayın Allah’a yardım eden yani Allah’ın emirlerini yerine getirip yasaklarından uzak duran kişi Allah’ın yardımından mahrum kalmaz vesselam

  Tabi ki en doğrusunu ancak Allah bilir.Allah’ın selamı hak edenlerin üzerine olsun  (1-Bakara Süresi’102);(2-Ta’Ha Süresi’69)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.