Sigaranın Cinselliğe Zararları

Sigara Ve CinsellikSigara, insan sağlığına zararlı bir kuru içkidir. İçinde taşıdığı nikotin adı verilen zehir, büyük çapta beyne zarar verir. Altmış sigarada altı gram nikotin vardır ki, bu zehir miktarı bazan insanı öldürebilir.

İçki kadar tehlikeli olan sigaranın cinsel istekler üzerinde yaptığı olumsuz etkiler, tecrübeten sabittir. Dünya Sağlık Teşkilâtı, sigaranın insanın sağlığını mahvettiği gerekçesiyle, sigaraya karşı mücadele savaşı vermektedir.

Sigaranın ilmin tespit etliği zararlarından bir kaçını yazalım.

Cinsi iktidardan düşürür. Sigara içenlerin erkeklikleri azalır, kadınların da kısırlaşmasına sebep olur. Gebe kadınlarda, tütünün içinde bulunan nikotinin çocuğa geçtiği, emzikli kadında da süte nüfuz ettiği tesbit edilmiştir. Yirmi sigara içen gebe bir kadının çocuğunda zehirlenme alâmetleri görülmüştür.

Kan bileşimini bozar. Damarlarda bozukluklara, dolayısıyla kalb bozukluklarına, baş dönmelerine, diğer zihni bozukluklara, mide ve bağırsaklarda ârızalara, sebep olur. Mide nezlesi ve mide eksiliği vücuda getirir. Akciğerden, bağırsak yolundan sinir sistemine ve damarlara tesir eder. Damarlarda kan baskısı artar, nabız fazla atar.

Nefes darlığı, yarım baş ağrısı, el titremeleri, sinirlilik ve uykusuzluk nöbetleri hep çok sigara içmenin kaçınılmaz neticesidir. Ayrıca aşırı tiryakilerde görülen tütün zehirlenmesi akıl ve beyin üzerine tesir eder. Beyin damarlarında meydana gelen kan pıhtılaşması dolayısı ile felç bile meydana gelebilir; hattâ kalb damarları tıkanırsa ölüm de olur.

İştahsızlık doğurur. Sigara içenlerde iştahsızlık, hazımsızlık ve tadsızlık devâm eder. Nefes buruları zifirli ve kurumlu olduğundan göğüslerde hırıltı yapar ve yürürken de tıkanıklık meydana getirir. Hastalıklara karşı vücud da direnç azalarak her hangi bir hastalığa tutulma tehlikesi mevcuttur. Midede yaralar açılmasında tütünün tesiri olabilir.

Sigaranın bu zararlarını bildikten sonra, sanırım sigarayı içmek akıl işi olmasa, gerek.

Gerek ferdi, gerekse âilevi, hayatın düzenini sarsan sigara, maddî ve manen zararlarından ötürü, dinimizde fakirlere haram, zenginlere ise mekruh kılınmıştır.Kaynak= Turan Yazılım – Mürşit 5 – İlmihal – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.