Kuran Yurdu

Sıcak Ve Soğuk Havanın İnsan Üzerindeki Etkileri Ve Faydaları

  Dünya sevdalılarının sıcak ve soğuktan korunmak amacıyla takındıkları abartılı durumu düşündüğümde,ilahi hikmet gereği onların nedeflerinin tersine çevrildiğini gördüm.

  Sonucunda elem olan lezzette hayır yoktur.

  Onların sıcak suya buz katmaları son derece zararlı olan bir durumdur.Tıpkı ehli böyle yapmanın yaşlılık döneminde ciddi rahatsızlıklara sevep olacağını söylerler.Yine onlar pencerelerine su ile ıslatılmış perdeler asarlar veya sıcağı geçirmesin diye değişik şeyler kullanırlar (klima vb gibi).

  Ancak bu,Allah’ın hikmetine ters bir durumdur.Sıcak hava vücudun düzenzisliğine ihtizam getirir ; soğuk hava da vücudun tembelleşerek uyuşuk olmasına engel olur.Ancak insanlar böyle yapmakla tüm seneyi bahar haline getiriyorlar.Buda soğuk ve sıcaktaki hikmete ters düşüyor.

  Fakat bu sözlerimi işitenler sıcak ve soğuğa karşı korunmayalım dediğimi zannetmesinler.Ben sadece korunmada aşırıya gidilmesin diyorum.Bilakis sıcak hava insanın vücudundaki düzensizliği çözer,ancak bu sıcaklık insan kuvvetini etkilemeyecek ölçüde olması gerekir.

  Yine soğuk hava da uyuşuk ve tembelliği önler.Ancak bu soğukluğun da insan vücuduna zarar vermeyecek seviyede olması gerekir.

  Yani sıcak ve soğuk insan vücuduna faydalıdır.  Kaynak = İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz: 81

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.