Şeytanın Kalbe Giriş Yollarının Açıklanması-3

Şeytanın kalbe girdiği kapılardan birisi de insanın kendisini ve evini aşırı derecede süslemeye düşkün olmasıdır.Şeytan bir insanın kalbinde böyle bir meyil gördü mü hemen oraya yerleşmeye başlar ve bir daha kolay kolay oradan çıkmaz.İnsanı,evini,evin kapı ve bacasını süslemeye iter, büyük binalar yaptırmaya,ulaşım vasıtalarına sahip olmaya ve türlü elbiselerle süslenmeye tahrik eder ve kişiyi hayatı boyunca onlara bağlar.

Bir kerede insan kendisini bunlara bağladı mı,artık şeytanın o adamın kalbine sık sık gelmesine de ihtiyaç kalmaz.Zira o insan bunlardan birisini elde etti mi,nasıl olsa diğerlerini de ele geçirmeye çalışacak ve böylece adamın bundan sonraki hayatı şeytanın yolunda ilerlemekten başka bir şey olmayacaktır.Böyle kişilerin son nefesinden korkulur.

Şeytanın kalbe açılan geniş kapılarından biri de tama (açgözlülük) tür. Kalb de bu üstün geldi mi, şeytan tama olunan şeyleri türlü riya ve hilelerle başvurarak onu daha çok sevdirir.Artık o kimse maksadına erişmek için her türlü vasıtayı kullanmaktan çekinmez.Onu iyiliği emir ve kötülüğü nehy etmekten vazgeçirir ve kendisini övdürerek gururlanmasına sebep olur.

  • Büyük Sahabilerden Safvan b.Selim şöyle rivayet etmiştir;
  • Şeytan Abdullah b.Hazle’ye göründü ve;
  • Dinle sana bir şey bildireceğim dedi.Abdullah.
  • Senin bildirmene ihtiyacım yoktur şeklinde cevap verdi.

Bir defa dinle,istersen sözümü tutarsın,istemezsen tutmazsın ey Abdullah.Allah’ın dışında kimseden bir şey isteme. Ne dilersen yalnız ondan dile.Öfkelendiğin zaman ben sana hakim olurum.

  • Şeytanın kalbe açılan büyük kapılarından biri de acele etmektir.

Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v) buyuruyor ki;

  • Bir işte acele etmek şeytandan,ağır davranmak ise Allah’tandır. (Tirmizi)

Yüce Allah buyuruyor ki;

  • İnsan pek aceleci olarak yaratılmıştır (Enbiya Süresi’37)

Yüce Allah,Peygamberimize hitaben şöyle buyurmuştur;

  • (Habibim),Kur’an sana vahyedilirken vahy bitmeden önce (unuturum korkusuyla) Kur’an’ı okumada acele etme(Taha Süresi’114)

Çünkü makbul olan ibadet,anlayıp bilindikten sonra yapılan ibadettir.Bu da düşünmeyi gerektirir. Acele ise düşünmeye imkan bırakmaz. Üstelik insan acele ettiği zaman şeytan da kalbine vesvese düşürür.

  • Kaynak= İmam-ı Gazali / el-İhya C:3 / bkz:94-95
Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.