Şeytanın Çocukları İsimleri Ve Görevleri

Ey okuyucu,eğer Allah’ı zikir şeytanı kalbden uzaklaştırır hadisine bakarak bunun mutlak olduğunu,o halde kim zikrederse şeytan uzaklaşır dersen böyle mutlak olarak ifade edilen genel hükümlerin kayıt ve şartlara bağlı olup,bu şartlarla birlikte ele alınması gerektiğine dair alimlerin sözlerini bilmiyorsun demektir.O zaman kendine bak.Çünkü duyulan haber gördüğün gibi olmaz.Bunu anlatmak için bir düşün: Senin zikir ve ibadetinin en üst derecesi namazdır. Kalbin şöyle bir yokla bak.

Göreceksin ki sen namaz kılarken şeytan senin kalbini sokaklara götürür,başkalarının hesaplarını gördürür,inatçılara daha önce bulamadığın cevapları hatırlatır ve sana dağları ovaları gezdirir.Hatta öyle zaman gelir ki namazı dışında unuttuklarını namaz içinde sana hatırlatır. Şeytan özellikle namazda iken insanın kalbine girer.Buna göre namaz kalb için bir ölçüdür.Bir kalbin iyi veya kötü oluşu namazda anlaşılır. Şehvetin arzularıyla dolu bir kalb ile kılınan namaz kişiyi kurtaramaz.

Söylediklerimizden açıkça anlaşılıyor ki,şeytan namazda iken de bizden uzaklaşmış olmuyor.Belki insanın içindeki vesveseyi daha da çoğaltıyor .Bu gerekli hazırlığı ve temizliği yapmadan içilen bazı ilaçların vücud da yaptığı zarara benzer.

 • Ey okuyucu şeytandan tamamıyla kurtulmak istiyorsan önce haramlardan sakın,sonra şeriatın bütün emirlerine uy. Ancak o zaman şeytan, Hz Ömer (r.a.)’den kaçtığı gibi senden de kaçar.Yüce Allah buyuruyor ki;”Bana dua edin,duanızı kabul edeyim (Mü’min Süresi’60)”

Bununla beraber,bazı kimseler duanın şartlarını yerine getirmedikleri için onların duaları kabul edilmez.Nitekim şartları yerine getirilmeden yapılan zikir de kalbden şeytanı uzaklaştırmaz.

 • İslam büyüklerinden İbrahim b.Edhem‘e şunu sordular;Hz Allah,Bana dua edin duanızı kabul edeyim diye duyurduğu halde bizim ettiğimiz dualar niçin kabul olunmuyor ?

İbrahim b.Edhem şöyle cevap verdi;Sizde bulunan sekiz huy kalbinizi öldürmüştür.Onun için dualarınız kabul olunmuyor.O sekiz huy şunlardır;

 • Allah’a inandınız ama emirlerini yerine getirmediniz.
 • Kur’an-ı Kerim’i okudunuz,ama gösterdiği gibi amel etmediniz.
 • Peygamberi sevdiğinizi söylediniz,ama sünnetine uymadınız.
  Ölümden korktuğunuzu söylediniz,ama onun için hazırlık yapmadınız
 • Fatır Süresi’6 sadece dilinizle okuyup,şeytanı düşman bildiniz.Fakat davranışlarınızla ona tamamen uydunuz.
 • Cehennemden korktuğunuzu söylediniz ama vücutlarınızı cehenneme götürecek günahlar işlediniz.
 • Cenneti sevdiğinizi söylediniz ama cennet için çalışmadınız.
 • Sabahları uyandığınızda kendi ayıplarınızı görmeyip başkalarının kusurları ile meşgul oldunuz.Bütün bunlardan sonra sizin duanız nasıl kabul edilsin?

Büyük zatlardan Mücahid şöyle anlatıyor;

 • Şeytanın,birbirinin ayrı ayrı vazifesi olan beş çocuğu vardır.Adları şöyledir;

1-)Sebur=Belaların şeytanıdır.Bela geldiği zaman insanı feryad-u figan etmek,yaka-paça yırtmak,yüz göz yaralamak gibi cahiliyet devri adet ve geleneklerini tekrar etmeye zorlar.

 • 2-)A’ver=Zina işlerine bakar.Zinayı süsleyip püsleyerek çekici hale getirmeye çalışır.

3-)Mebsut=İnsanları yalan söylemeye çağırır

4-)Dasim=İnsanların evlerine girip,ayıplarını ortaya çıkarır ve aile reisini kızdırarak aralarında geçimsizlik çıkarmaya gayret eder.

 • 5-)Zelenbur=Çarşı ve pazarlarda dolaşır.Onun dürtüsüyle esnaf durmadan hallerinden şikayet eder. Bunlardan başka Hınzib ve Velhan adında iki şeytan daha vardır.Bunların birincisi namaz,ikincisi de abdest şeytanıdır ki bunlarla ilgili bir çok haberler gelmiştir.
 • Kaynak= İmam-ı Gazali / el-İhya / C:3 / bkz:106…108
Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.