Sebe Süresi Gazali Tefsiri

Sebe Süresi Allah’a hamd ile başlayan dördüncü süredir. Hamd, daha önce de söylediğimiz gibi, Yüce Allah’a sena etme, O’na şükretme ve O’nu övmedir. Çünkü O, göklerin, yerin ve ikisi arasındakilerin malikidir. Bu dünyanın hasılatı, Allah’a racidir. O’nun adil ve bereketli kararı ile olur. Allah kuşatıp kapsayan ilim sahibidir:

Yerin içine gireni ve ondan çıkanı, gökten ineni ve oraya çıkanı bilir (Sebe 2)

O, toprağın derinliklerine atılan her bir tohumu ve çıkan her bir meyveyi, gökten inen her bir yağmur tanesini ve oraya yükselen rüzgar sesini bilir. Bütün kainat, O’nun önünde, hiçbir şeyi gizli olmayan tek bir yüzeydir. Toz fırtınaları esince O, her bir zerrenin hareketini, bu fırtınanın en üst veya en alt coşkusunu ve nerede duracağını bilir.

Bugün ve geçmişte inkar edenlerin ortaya attıkları şüphelerden biri, kıyametin uzak olduğudur;

İnkarcılar: Kıyamet bize gelmeyecek dediler. Hayır, Rabbin hakkı için o, mutlaka size gelecektir (Sebe 3)

Yeniden dirilmeye inanmamanın, apaçık bir ahmaklık olduğu bir gerçektir. Yaratıcıyı, yaratıkları yeniden diriltmeden ne alıkoyabilir? O, ilk defa yaratırken engellendi mi ki son defa yaratırken engellensin? İnsanlar kudret parmaklarından ne zaman kurtulmuştur? İnsanları her gün uyutan, uyandıran, acıktıran, doyuran Allah’tır. Fakat insan aklı, bazen apaçık ortada olan şeyleri göremyebilir.

Aralarında ihtilafın olduğu bu hakikat konusunda ayrılığa düşenler bilsinler ki yeniden dirilme gerçektir. Herkes yaptıklarının karşılığını görecektir. Evet, iyilik yapan iyiliğinin karşılığını, kötülük yapan da kötülüğünün karşılığını görecektir. Muhammed’i küçümseyen ve ona uyanları yalanlayan Kitap ehli bilmelidir ki, onlar bu halleriyle Allah’ı yalanlamakta ve kendilerinin yardım etmeleri ve desteklemeleri gereken risalete düşmanlık etmektedirler.

Ahireti inkar etme, öncekiler ve sonrakiler arasında yaygın olan bir cürümdür. Çağdaş dünyamızda insanlar, akıllarını ahiretten konuşmaya yormuyorlar ve ancak duyularla algılanabilen hayata önem veriyorlar. Bu, insanların Allah’ı bilmemelerinden ve kendi nefislerine tapmalarından kaynaklanmaktadır.

Bu yüzden süre, yeniden dirilmeyi inkar edenlerin ortaya attıkları şüpheyi ve Peygamber (s.a.v)’in Allah’tan haber vermesine şaşmalarını tekrarlamıştır:

Kafir olanlar şöyle dediler: Çürüyüp paramparça olduğumuz vakit yeniden dirileceğimizi söyleyerek haber veren kişiyi gösterelim mi? Acaba o, yalan yere Allah’a iftira mı etmiştir? Yoksa onda delilik mi var? Hayır, ahirete inanmayanlar azaptadırlar ve derin bir sapıklık içindedirler (Sebe 7-8)

Yeniden dirilmeye inanan ve hayret içinde Allah’tan sakınan adama gönderme yapılmaktadır. Sürenin baştaraflarında da açıklandığı üzere, ortaya konan şey küfür mantığıdır.Kaynak: Muhammed Gazali / Kur’an’ın Konulu Tefsiri / bkz: 545-547

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.