Kuran Yurdu

Savaştan Kaçanlara Dair Hz Ali Vaazı

  Size yazıklar olsun.

  Sizi aralamaktan usandım.Ahirete karşılık dünya hayatına,izzetin yerine zillete mi razı oldunuz? Sizi düşmanınızla savaşa davet ettiğim halde ölüm acıları çekiyormuşcasına gözleriniz döndü.

  Ölüm anındaki şaşkınlıktan dolayı benimle konuşamıyor, sapıtıyorsunuz.Sanki kalpleriniz çıldırmış,anlamıyorsunuz.Geceler karanlık olduğu sürece benim için güvenilir değilsiniz. Dayanılabilecek bir rukün,ihtiyaç duyulacak izzet payandaları da değilsiniz.Bir taraftan toplanırken diğer taraftan dağılan,çobanları kaybolmuş develer gibisiniz.

  Allah’a yemin ederim ki,ne kötü savaş tutuşturucularısınız. Kandırılıyorsunuz, kandıramıyorsunuz.Çevreniz daraldığı halde kızmıyorsunuz. Siz derin bir gaflet içindeyken size güvenen rahat bir uyku uyuyamaz.

  Allah’a yemin ederim ki, birbirlerini desteksiz bırakanlar yenilirler.Allah’a yemin ederim ki,savaş kızıştığında ve ölüm şiddetlendiğinde,başın bedenden ayrılması gibi,sizin de Ebu Talib’in oğlunun etrafından dağılacağınızı düşünüyorum.Allah’a yemin ederim ki,eğer bir adam düşmanınının kendi etini tamamıyla yemesine,kemiğini kırmasına ve derisini parçalamasına izin veriyorsa,bu adamın aczi çok büyük,göğsündeki kaburgaların kapladığı kalbi ise zayıf demektir.

  Sen istersen böyle ol.Ancak ben Allah’a yemin ederim ki Meşarif kılıcıyla kafanın üst kısmındaki kemiği uçuran,kolları ve ayakları düşüren bir vuruşla vurmadan bırakmayacağım.Bundan sonra Allah dilediğini yapar.

  Ey insanlar! Benim sizin üzerinizde hakkım var,sizin de benim üzerimde hakkınız var.Benim üzerimdeki hakkınız size nasihat etmek,feyinizi vermek,cahil kalmamanız için size öğretmek, bilmeniz için sizi eğitmektir.Benim sizin üzerinizdeki hakkım ise bey’ata sadakat göstermeniz, hazırda ve gıyapta nasihat etmeniz,çağırdığımda icabet etmeniz,emrettiğimde itaat etmenizdir.

  Kaynak= eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)-(Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri)_ Nehcü’l Belağa / bkz:58-59

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.