Kuran Yurdu

Sarhoşun Boşaması Geçerli Midir?

  Hanefi Ve Şafii Mezhebine göre Sarhoş Olan Bir Erkeğin Karısını Boşaması Geçerli Midir?  Soru : Kocam eve kimi zaman sarhoş geliyor ve münakaşa sırasında beni boşadığını söylüyor.Kendisine gelince de kullandığı sözlerini hatırlamıyor.Bu boşama geçerli midir?

  Cevap : Bir kimse hasta olur veya sarhoşluk veren ilaçtan başka bir ilaç bulamadığı için onu içer yahut kendisine zorla içki içirilir ve bunun sonucunda sarhoş olur ve karısını boşarsa,İslam’i Nikahı sona ermiş bulunmaz.

  Ancak bir özrü olmaksızın içeceği içki ile sarhoş olduktan sonra karısını boşarsa Hanefi ve Şafiilere göre eşi boşanmış sayılır.1917 tarihli Aile Hukuku Kararnamesi,104.cü maddesidde sarhoşun boşamasının geçerli olmadığı belirtilir.

  Not : En güzeli hiç içki içmeyin böyle bir tehlike ile de karşı karşıya kalmayın.İçki içmek zaten haram bunun üzerine sarhoş iken bir de eşini boşarsan ve bu geçerli ise,eşinden ayrılmayacak olursan bundan sonraki ilişkiler de zina olacaktır.Yani günah üstüne günah.Tekrar İmam Nikahı kıymak gerekli midir değil midir daha detaylı bilgi için lütfen Diyanet Fetva Hattı,İl ve İlçe Müftülüklerine başvurunuz  Kaynak : Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz:609

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.