Kuran Yurdu

Sadi Şirazi’den En Güzel Sözler-9

  Sadi Şirazi’nin En Güzel Sözlerinden Kesitler  121- Nuru karanlıktan ayır edemeyenlerin nazarında şeytanın suratıyla hurinin yüzü aynıdır.

  122- Can besleyenler,midesi dolu olanın hikmetçe boş olduğunu bilmez.İnsan ; iki gözle tek karna sahip olduğu halde bir türlü doymak bilmez.Şu büklüm büklüm bağırsak bırak boş kalsın,senin için daha iyi.Hani ateşe atacak şeylerle cehennemi doldururlar da : o hala ‘daha yok mu’ diye bağırır ya işte bu da onun gibi

  123- Açgözlülüğü bıraktın mı,asıl padişah sen olursun.

  Aksi takdirde boğazına düşkünlüğün yüzünden karnını tabla yapar,onun bunun kapısını kıble edinirsin.

  124- Adamın biri sabahleyin erkenden bir dilek için Harzemşah’ın huzuruna çıkar.Hükümdarı görünce karşısında eğilip büküldü,ardından yüzünü yerlere sürüp kalktı.Bunu gören oğlu,gizlice sordu: Canım babacığım ; hani sen bana :’kıble hicaz toprağıdır’ dememiş miydin? Öyleyse bugün niye başka yöne durdun.

  125- Bolluk zamanında karnını doldurursan,danlık günlerinde yüzünü soldurursun.

  126- En güzel şekilde yaratılan insanoğlunun,hayvanlara benzemesi hele onlardan daha aşağı kalması,ne hazin öyle değil mi?

  Çok yiyen öküze acıma.Çünkü çok yiyen çok uyur.İlle de öküzler gibi semiz olayım diyorsan,o zaman eşekler gibi herkesin cefasına katlanmalısın.

  127- Bağırsağı geniş olanın yüreği dar olur ve bu yüzden nefislerinin arzularına karşı koyamazlar.Her zaman hurmayı yemek ve alıp götürmek nasip olmuyor işte! Bak şu çirkin huylu obura,sence ne diye can verdi? Gördüğün gibi mide,ele bağ ayağa zincirdir.Midesine kul olan,Allah’a kulluk edemez.Baştan ayağa karından ibaret olduğu için,ufacık karınlı bir karınca,çekirgeyi ayağından çekip yuvasına götürür.

  128- Arkadaş !

  Bal diye peşine düştüğün arının iğnesine dayanmalısın.Böyle yapmaktansa elindeki pekmezle yetin daha iyi.Yüce Allah kısmetine razı olmayan kuldan hoşlanmaz.

  129- Arkadaş kimseye sırrını açma! Zira o başkalarına açabilir.Mücevherleri , hazinecilere teslim et ; sırrını da kalbine.Çıkmadığı müddetçe söze sen hakimsin.Çıktığı an ,o sana hakim olur.Söz,gönül kuyusuna atılmış,orada bağlı tutulan devdir.Damağına ve ağzına çıkmasına izin verme sakın.Zira dev,kafesten kurtulunca kimsenin la-havle çekmesiyle geri dönmez,bunu bilirsin.Her ne kadar tutsak deve yol vermek mümkünse de,hileyle onu tekrar yakalamak mümkün değildir.

  130- Oyuna çok dalma sakın,yoksa kendi kıymetini düşürürsün.Çok sert ve acımasız olursan,kaçarlar senden.Haddinden fazla yumuşak ve merhametli olursan,tepene binerler bu kez.Ne çok sert,ne fazla yumuşak,ne hiç acımasız,ne hep merhamet ; her şey ölçüsünde ve kararında güzeldir.

  131- Hayvan susar,insan konuşur.Ama gel gör ki,saçma sapan konuşanlar hayvanlardan daha aşağılıktır.

  Kişi :

  Ya insan gibi akıllı uslu konuşmalı yada hayvan gibi susmalı

  132- İnsan için en güzel şey,kendini tutabilme melekesidir.Kendisini ilgilendirmediği bir meselede,neden başkalarının şunu-bunuyla uğraşsın ki ! Yüce Allah : gör,dinle,konuş ve düşün diye sana göz,kulak,ağız ve gönül vermiştir.Bunların hepsi inişi-yokuşu ayırt etmen ve iyiyi ve kötüyü karıştırmaman içindir.

  133- Ey akıl sahibi !

  Yiğit gönüllü kişi ister iyi olsun,ister kötü , kimsenin ardından fena sözler söyleme ! Yoksa kötülüğü kendine düşman edersin,iyiyi de kötü yaparsın.Kim sana ‘Filan kişi,kötüdür’ derse,bil ki kendi ayıbını söylemektedir.Filan kişi hakkında yapılan zan,ispata muhtaçtır.Ama söyleyenin kötülüğü açığa çıkmıştır.Başkalarının kötülüğünden bahsettiğin takdirde,sözün doğru olsun diyelim ama bu kez de sen kötü sayılırsın.

  134- Adamın biri,filanca kişinin arkasından gıybet ederek dil uzatmaya başladı.Orada bulunan aziz bilge,bu sözleri duyunca ona öğüt verdi:Yanımda onun bunun kötülüklerini sayıp beni de kendi hakkında kötü düşüncelere sevk etme.Tut ki o adamın itibarı eksildi ama bu eksilen itibar,senin derecene eklenmeyecek ki !

  135- İşlediği günahlar,ömür kadehi dolan kara defterli bedbaht cehenneme sürükler.Bir başkası da cehenneme yalnız gitmesin diye,hakkında gıybet eder de ardından koşar.

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.