Kuran Yurdu

Sadi Şirazi’den En Güzel Sözler-7

  Sadi Şirazi Gülistan Sözleri  91- Dostum;su temiz olduktan sonra,testisi altın olmuş,toprak olmuş ne fark eder.İnsanın başında güzel sarık yerine akıl ve beyin olmalı. Koca bir kafayla kabak birdir.Zira ikisininde içi boştur,köftur.Sarığına,sakalına güvenipte kimseye kafa tutma.

  92- İsterse günlerce gelincik tarlasında gezinsin;atsineği aslı neyse odur.

  Zengin,malıyla itibar kazanmaz.Atlas çul da vursan,eşek yine eşektir.

  93- Yanlış ve uygunsuz bir davranışı elle defetmek mümkünse,insanın elsiz ayaksız oturması,yakışık kalmaz.Elinle durduramıyorsan,bu kez onu dilinle engellemelisin.Zira birçok kötülük tatlı dil ve öğütle yola gelebilir.Buda olmazsa,Allah dostları o zaman gönülden himmetle engellemeye çalışır yani kalpleriyle buğzeder.

  94- Erenlerin gönlünden çıkan yanık bir nefes,yetmiş kılıç ve baltadan daha güçlüdür derler.

  95- Arkadaş!

  Kükreyen aslan savaştan kaçmaz;kaplan keskin kılıçtan korkmaz.Düşmanın derisini ancak yumuşaklıkla yüzebilirsin.Aksinin yapıp sert davranacak olursan,dostunu bile kendine düşman edersin.Örs gibi sert yüzlü olupda kafasına ikaz çekici yemeyen var mı?

  Makamca büyüklere söz söylerken sert konuşma.Baktın ki sertleşiyor,alttan al.İster halktan olsun,ister saraydan;küçük-büyük herkese iyi davran.Onlara iyilikle muamele edersen;büyüğü yumuşatır, küçüğü kendine bağlamış olursun.

  Başarı,tatlı dildedir.Kötü ve sert söz, insanları hırçınlaştırır.

  96- İçini fıstık zannedenlerin çoğunun dışı soğan gibi hep kabuktur.Kibir ve benlikle yapılan ibadetler de böyleydi

  97- Tahammül insana önce zehir gibi gelir fakat tabiatına yerleşince bal olur

  98- Kötülere insanlık yaramaz.Alçak insanın başının altına yastık konmaz,tersine başı,baş üzerinde olmalı.

  Ey mübarek bahtiyar zat;

  Kötülere iyilik etme.Çorak yere ağaç dikilir mi hiç! Ben sana ‘halka riayet etme’ demiyorum,sadece alçaklara iyilik etme demek istiyorum.

  Çirkin tabiatlılara karşı güzel huyunla yumuşak davranmamalısın.

  Kedinin sırtını sıvazlar da köpeğinkini sıvazlayamazlar.Doğrusunu istersen,sahibinin nimetlerini tanıyan köpek,nankör adamdan daha iyidir.

  99- Kendini diri ve güçlü hissediyorsan bunun şükür ifadesi olarak zayıfların yüküne katlanmalısın.Yok,ben tılsım gibi sırf kalıptan ibaretim diyorsan,kendinle birlikte adın da ölür.Kerem ağacını beslemeye gayret et ki,iyi adla anılmanın meyvesini yiyesin.

  100- Ayıp arayan gözler hüner görmez.Yüzsüz insan,başkasının şerefiyle oynamaktan çekinmez.

  101- Yiğitlik iki türlüdür;

  Birincisi = Hasmın karşısına çıkmak

  İkincisi = Kavgadan sağ salim kaçıp canını kurtarmak.

  102- Sarhoşun biri,koltuğunda bir karpuz taşıyordu.Geceleyin bunu bir abin kafasında parçaladı.Sabah olduğunda abit,bu taş yürekli sarhoşa bir avuç gümüş para götürdü ve özür yüklü bir dille ‘Dün gece epey sarhoştum.Kopuzunla kafamı yardım.Sonuçta senin kopuzun kırıldı,benimse kafam.Şimdi benim yaram iyileşti.Fakat senin yaran ancak bu parayla iyileşecektir deyip avucundaki gümüş paraları ona uzattı

  103- Eğer düşmanının söylediği gibiysen üzme tatlı canını çünkü değilsin.Var git işine deyip boş ver onu.Kıt akıllının biri,miske fena kokuyor dediyse ne olmuş,saçmalamış işte.Soğan hakkında söyleseydi,sen de tasdik ederdin.Sakın onun gibi kıt akıllı,kötü kokulu olma! Parlak fikirli,akıllı adamın,düşmanı için falcılardan hile yoluyla yardım istemesi ne akla sığar ne de mantığa.

  Aklı başında olan kimse,kendi işine bakar ve böylece kendisi hakkında kötü niyet besleyenlerin dilini bağlamış olur.Sen daima doğru ve güzel davranışlar sergile ki,senin hakkında art niyet besleyenler,karşında kusurlarını söylemeye cesaret bulamasınlar.

  Düşmanının sözü ağrına gidecekse,ayıplayacağı hareketlerde bulunma.Kusurlarımı yüzüme karşı söyleyenler,iyiliğimi isteyen dostlarımdan başkası değildir.

  104- Kafası kuruntulu olanın,gerçekleri asla kabul etmeyeceğini bilmelisin.Çünkü bu tür kafalar,öğrenmekten yoruldukları gibi öğüt almaktan arlanır.

  Yağmur yağıyor diye taş üstünde gül bitecek değil ya!

  105- Kendini konuşma sen,bırak başkaları seni övsün.Eğer kendini övüyorsan,başkalarından yok yere bunu bekleme

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.