Kuran Yurdu

Sadi Şirazi’den En Güzel Sözler-6

  Sadi Şirazi Bostan Ve Gülistan Adlı Kitabından Sözler  75- Pençen yoksa ne diye aslanlığa yeltenirsin ki,anlayabilmiş değilim

  76- Kötülüğü,kötülükle cezalandırmak kolaydır.Mertsen,kötülük yapana,iyi,yumuşak davran.

  77- Mezar kurdu seni yemeden,sen karınca gibi çalışıp biriktirdiklerini ye.

  78- Herkese iyilik etmek doğru değildir.Bazısına mal vermek gerek,bazısının da kulağını bükmek. Kediyi okşarsan güvercini kapar,kurdu semirttirsen Yusuf’u paralar.

  79- Temeli sağlam olmayan binayı yükseltme sakın,hata edip de yükseltmişsen şayet ondan kork.

  80- Gönül adamları,beden güzelliğine gönül vermemişlerdir.Ancak akılsız ve ahmak insanlar beden güzelliğine değer verir.

  81- Aklın varsa şayet,ikiyüzlü insanları terk et.Çünkü onlar insan kılığına girmiş şeytanlardır.İnsan sırf etle kemik değildir.Her surette manevi can bulunmaz.;Padişah her köleyi satın almaz,her yamalı hırkanın içinde diri bir gönül bulunmaz.Bütün çiy taneleri inci olsaydı,çarşı katırboncuğu gibi inci dolaydı

  82- Bir adamın oğlu gece,yatsı namazını kılmadan yatmıştı.Bu zat hemen oğlunu uyandırıp sert bir dille uyardı;Oğlum,adam olan emek harcamadan hiçbir makama ulaşamayacağını bilir.Ayağını kımıldatmayanın varlığıyla yokluğu aynıdır.Ziyandan kork,çalışmaya heveslen.Çünkü boş ve amaçsız gezenler nereye giderlerse gitsinler,nasipsiz kalırlar.

  83- Arkadaş;sana doğrusunu söyleyeyim mi;

  seni sevgiliden alıkoyan neyse,asıl sevdiğin o demektir.

  84- Hey akıllı kişi;hekim sana acı ilaç gönderdiği zaman hastalıktan korkma.Dost elinden gelen her şeyi ye iç.Hasta hekimden daha iyi mi bilecek (Haricen=Müridirn mürşide karşı olan görev ve sorumluluklarına işaret vardır)

  85- Tesir etmeyeceğini bildiğin birine kesinlikle öğüt verme.Dizginlerini elinden kaçıran zavallıya; hey biraz yavaşla demek ne kada anlamsızsa bu da o derece anlamsızdır.

  86- Hırslanma,dik başlı olma,dünyanı karartacak kadar inatçı olma.Topraktan geldin sen,ateşe özenme

  87- Yücelik istiyorsan,alçakgönüllü olmaya gayret et.Yücelik bir damsa,merdivenleri alçak gönüllülükür.Meyve veren dal nasıl başaaşağı sallanıyorsa,akıllı insan da alçakgönüllü davranıp boynunu eğer

  88- Büyük bir makama kavuştuğunda senden düşük insanlarla alay etme.

  89- Allah katında bedbaht ayyaş ile gösteriş için ibadete den aynıdır.Biri işlediği günahlar yüzünden,öbürü ibadetinde riyakar davrandığı için zarar görecektir.

  90- Allah’tan korkan günahkar,riyakar abitten çok daha hayırlıdır.(Haricen=İbadetsiz korku ne kadar mümkündür orasıda mechuldur)   

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.