Sadi Şirazi’den En Güzel Sözler-4

Sadi Şirazi Sözleri46- Adaletle hükmetmek dururken,çareyi zulmetmekte aradı

47- Kaygı da geçer sevinç de.Yeter ki ölmeyegörsün insan.İster başında taç,ister boynunda vergi;sonun toprak olduktan sonra ne fark eder.İster zenginlik içinde yıldızlara değsin başın,ister yoksulluk çekip zindanlarda çürüsün gövden;ölüm kapısından girdikten sonra her şey biter;bütün insanlar o gün varlıkla yoklukta eşit olur.Ecel başa gelince,insan tanınmaz olur.Bilene padişahlık beladır.Dilencinin görünüşüne aldanma,gerçek padişah odur

48- İyi işli kimseye kötülük uğramaz,kötülük edenin yoluna iyilik bulaşmaz.Kötülük düşünen baş kötü yol tutar, akrep gibi deliğinde fazla durmaz.İçinde kötülük düşüncesi yoksa;ha sen,ha taş farkın olamz.Güzel huylu dostum ,kötüyü taşa benzetmekle hata yaptım.Çünkü taşın,demirin,tuncun bile bir faydası var.Böylesi kötülerin ölmesi iyidir,bırak gebersin.

Her insan hayvandan daha değerli ve iyi olamaz. Kötü bir insandansa,vahşi hayvanla yaşamayı yeğlerim.Çünkü kötü insanlar,en vahşi hayvanlardan da alçak ve onursuzdurlar.

Yalnızca yemeyi, içmeyi, uyumayı marifet zannedenler, hayvanlardan nasıl daha değerli olabilirler.Yol bilen yaya,yol bilmeyip kılavuzu olmayan atlıdan daha önce varır menziline.İyilik tohumunu eken,huzur ve saadet hurmasına kavuşur.Ben ömrüm boyunca kötü bir adamın,güzel bir şekilde anıldığını görmedim

49- Çocuklara yumruk atamayacak kadar güçsüz isen,sakın aslan yürekli adamların huzurunda nara atıp kimseye meydan okuma

50- Şah,santranç tahtasında her ne kadar namlı ve şanlı ise de,güçten düşünce piyonlardan değersiz kalır

51- Mazlumların ahı yakanı bırakmadıkça,iyilerin duası fayda vermez

52- Başkalarının kan ve gözyaşlarıyla beslenip acılarıyla mutlu olanlar,şu üç beş günlük dünyada sürdükleri sefayla kalırlar.

53- Mal;düşman elinde sağlam kalacağına,bırak sahibinin elinde parçalansın.

54- Gebe kadın yılan doğursun,yeter ki şeytan kılıklı namert doğurmasın.Zalim;zulmü,çaresiz yoksula değil,kendine yaptığını bilmelidir.Zira iyilikle kötülük defterlerinin açıldığı o güde mazlum,o zalimin yakasıyla sakalına yapışacak ve bütün günahlarını onun boynuna yükletecek.Zalime dünyada yapıp ettiklerine karşılık,utancından başını kaldıramayacak.

55- Tut ki eşekler bugün onun yükünü çekiyor;peki yarın eşeklerin yükünü nasıl çekecek.Bana kötü kalplli alçak kimdir diye sorarsan; rahatını başkalarının zahmetinde arayan kişidir derim.

56- Hayattan ümidini kesenler güzel sözler ederler.Tıpkı sivri dişli bıçakla kesilince,daha güzel yazan kalemin ucu gibi.

57- Durumunu,davranışlarını,gidişatını düşmanından dinle.Çünkü kötülüğün,dostun gözünde iyi görünür.Methedenler değil,seni kınayanlar dostundur.Hastaya şeker vermek günahtır;ona ancak acı ilaç şifa verir.Hoş tabiatlı dostların sohbetine katılmaktansa,asık suratlı insanların şikayetlerini dinle.Çünkü serzenişi onlar daha iyi yaparlar.Bu öğütlerden daha iyisini sana kimse söylemez.Eğer akıllıysan sana bir işaret yeter.

58- Kişiyi Hakk’tan uzaklaşmış gördüğünde,yanında Hakk sözü söyleme.Alçak insanların meclisinde ilim-fenden konuşmak,ilim-fenne saygısızlık olur.Çünkü;ha onlara bunlardan bahsetmişsin,ha tohumu çorak araziye serpmişsin.Üstelik öğüt kar etmeyince sana düşman kesilirler.İncindiklerine bakamayıp,ziyadesiyle seni incitirler.

59- Kılıç kullanan gençlerden değil,asıl çok bilen ihtiyarlardan kork.Çünkü filleri devirip aslanları yıkan gençler,ihtiyar tilkinin hilesini nerden bilecekler?

60- İki kurt birbirine düştüğü zaman,koyun arlarından rahat geçer.Bırak düşman,düşmanıyla didişedursun,sen dostlarınla huzur içinde sohbet et.

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.