Kuran Yurdu

Sadi Şirazi’den En Güzel Sözler-10

  Güzel Sözler (Sadi Şirazi & Bostan Ve Gülistan)  136- Gıybetciye söyleyin ;

  Ağzını önce söylenmesi caiz olmayan sözlerden , daha sonra yemesi haram olan yiyeceklerden temizlesin.

  122- İnsanların ardından gıybete başlasaydım,işe ilk annemle başlardım.Zira akıl ve irfan sahibi insanlar,sevabın anaya bağışlanmasının daha hayırlı olduğunu bilirler.

  123- Yanımdayken başkalarını çekiştiren alçak herifin,başkalarının yanındayken seni iyi anacağını sanıyorsan aldanıyorsun.Dünyayla değil de sırf kendisiyle meşgul olan kimse,bence alemin en akıllı kişisidir.

  124- İşittim ki üç kişinin ardından gıybet etmek caizdir.Dördüncüsü yoktur.

  İlki = Halkın kalbini inciten,halka zararı dokunan ve halkın ayıpladığı yolu tutan padişahdır.Bu tür padişahların şerrinden kurtulmak ve zulmünü başkalarına haber vermek amacıyla ahali arkasından konuşabilir.

  İkincisi = Hayasız insandır.Bunların ayıplarını örtmek doğru olmaz.Zaten kendi perdelerini yine kendileri yırtmışlardır.Bu tür arsızları koruma ; varsın havuza düşsün.Diyelim ki kurtardın onu havuzdan.Bu kez de çok geçmez öteki kuyuya bırakır kendini.Bu kadar laf anlamaz,ahmak insandır.

  Üçüncüsü = Bozuk terazi kullanan sahtekardır.Bu yalancıların hile ve kötülükleri hakkında ne biliyorsan söyle ki,başkaları da aldanmasın.

  125 = Dua ; kaza okunun önünde zırhtır , kalkandır

  126 = İki kişi arasında ateş yakıp da , ortada kendini yakmak akıl karı değildir.

  127 = Allah’tan korkup söz dinleyen güzel kadın , yoksulu padişah yapar.

  128 = Çirkin fakat iyi huylu kadın , peri yüzlü ama çirkin huylu kadından daha hayırlıdır.

  İyi huylu kadın,kocası sirke getirse helva niyetin yer ;

  kötü huylu kadın ise , kocasının getirdiği helvayı sirke yaparak beğenmez.

  Kocasının iyiliğini isteyen kadın , eşinin gönül eğlencesidir. Huysuz kadınlara gelince , Allah bizi bu gibilerin şerrinden muhafaza etsin.

  129 = Kadın , erkeğinin sözünü dinlemiyorsa ona erkek denmez.Bu yüzden ona kadınların giydiği mavi entari giydirilmelidir.Cahil ve hain kadını alırsan , karı değil başına bela almışsın demektir. Kadın bir parça arpa için hıyanet ettikten sonra , sen buğday ambarını gözünden çıkar. Karısının eli ve kalbi doğru olan erkepe , Allah’ın lütfu geniş ve sınırsızdır. Kadının yabancıların yüzüne gülüyorsa , kocasına ‘Artık sakın erkeğim deme!’ diye söyle. Kadının gözü , yabancılara karşı kör olmalı ve evden çıktığında doğruca mezarlığa varmalı. Küstah kadın , kaşlarına rastık çekecek olursa onu ; karalı elleriyle kocasının yüzüne allık sürmesini söyle. Her şeye rağmen baktın ki kadın hala evinde durmuyor , artık o evde durman akıl karı değildir. Uygunsuz , iffetsiz kadının elinden timsahın ağzına kaç.

  Çünkü namusunla ölmek , namussuzca yaşamaktan daha hayırlıdır.

  Yabancıların yanında karına yüz verme sakın. Eşine sözünü geçiremiyorsan şayet , rolleriniz değişir ve sen kadın olursun , o ise erkek

  130 = Bir genç , ihtiyarın birine giderek hanımının huysuzluğundan şikayet etti. ‘Eşimin elinden çektiğimi , değirmenin alt taşı çekmemiştir’ Bunun üzerine ihtiyar ona :

  ‘Oğlum ! Sabret hele , sabreden mahcup olmaz diye öğüt verdikten sonra gürleyen sesiyle ilave etti:

  Bu evi yıkılası ! Gece değirmeninin üst taşısın , gündüz de alt taşı oluver. Yani gülü seven dikenine katlanır.Her zaman meyvesini yediğin ağacın dikeni , ara sıra bırak da canını yaksın.

  131 = Çocuğuna yeteri kadar terbiye , hüner ve marifet verememişsen , ölümünden sonra yerine adam bırakmamış olursun.

  132 = Eğer baba , çocuğuyla ilgilenmezse , onunla başkası ilgilenir ve çocuğu baştan çıkarır.

  133 = Büyüklerin buyruklarına boyun eğenler , çok geçmez buyruk sahibi olurlar.

  134 = Gönlünü bir gence kaptırmışsan şayet ; başında akıl , elinde para kalmamış demektir. Başkalarının çocuğuna kötü gözle bakma ki , onlar da senin çocuğuna kötü gözle bakmasın

  135 = Dünyanın cefasından kurtulmuş bir insan varsa bu dünyada ; o da halka karşı kapısını kapamış olandır. İster ikiyüzlü olsun , ister dürüst , halkın dilinden kimse kurtulamaz. Melek gibi göklere uçsan da kötü fikirli biri gelir , eteğine sarılır.

  Çalışıp çabalamakla Dicle’nin suyunu kesersin de kötü fikirlinin dilini bağlayamazsın.

  136 = Bir sözü iki kişi dinler ; biri melek suretli , diğeri şeytan suratlıdır. Biri o sözü öğüt bellerken , öteki bunu beğenmez , kusur aramaktan buna kulak vermez. Kapkaranlık yerde çaresiz kalmış bir insan , dünyayı parlatan güneşten ne anlar. İster aslan ol , ister tilki , ister yiğitçe davran , ister kurnaz ; halkın dedikodularından kurtulamazsın.

  137 = Bir kez dile düştüysen eğer şayet , tek çıkış yolun var ; o da sabretmektir.

  138 = Basit bir kusuru parmağına dolayıp koskoca fazilet dünyasını hiçe saymak akıl karı değildir.

  139 = Giderken ; kuyuyu yoldan fark edemeyen bir görme engelli gördüğünde , gözlerin gördüğü için Allah’a şükretmelisin. Şükretmezsen , asıl gözleri görmeyen sen olursun.

  140 = Hayvanlar yüz aşağı yani hakir olarak yaratıldı.Oysa sen elif gibi ayakta duruyorsun.Onlar bir şey yemek için başlarını aşağı doğru indirirken , sen izzetle yemeğini önüne getiriyorsun. Bu kadar yüce vasıflarla donatılmışken , ibadetten başka bir şey için baş eğmen doğru olmaz. Allah ihsan buyurdu , sana saman yerine güzel yiyecekler verdi. Hayvanlar gibi otlamağa mecbur etmedi seni. Şu var ki: bu güzel şekle aldanma sen , iyi huylar edinmeye çalış. İnsana doğru boy değil , doğru yol gerek. Çünkü kafir de sırf suret açısından bize benzer. Akıllıysan , sana göz, ağız ve kulak verenin emrinden çıkma. Düşmanını taşla ezdin diyelim ; sakın ha , cahillik edip de dostunla savaşma. Minnet bilen , akıl sahibi insanlar ,nimeti , şükür çivisiyle çakarlar.  Kaynak=Sadi Şirazi / Bostan Ve Gülistan / bkz: …181

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.