Kuran Yurdu

Rum Süresi 41. Ayetin Tefsiri

  Günahlar Yer Çöküntülerine, Depreme, Ülkelerde ve İnsanlarda bozulmalara Sebeptir

  Günahların ve masiyetlerin olumsuz etkilerinden biri de yeryüzünde, sularda, havada, ekinlerde, ürünlerde ve meskenlerde türü türlü bozgunluklar meydanlar gelmesine sebep olmasıdır. Nitekim Allah Teala şöyle buyurmuştur: İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu, ki Allah yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın; belki de (tuttukları kötü yoldan) dönerler (Rum 41)

  Mücahid: İdarecilik makamına zalim biri gelince işlerini zulüm ve bozgunculukla yürütür. Bu yüzden Allah yağmuru yağdırmaz ve neticesinde ekin de, nesil de helak olur. Allah bozgunculuğu sevmez demiş ve ardından şu ayeti okumuştur: İnsanların bizzat kendi işledikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu ki Allah yaptıklarının bir kısmını onlara tattırsın; belki de (tuttukları kötü yoldan) dönerler. Daha sonra da Allah’a yemin olsun ki (ayette geçen) o deniz sizin bu deniziniz değildir. Akan su kenarında olan her yerleşim yeri denizdir demiştir.

  İkrime de şunları söylemiştir: Karada ve denizde bozgun ortaya çıkmıştır. Şimdi ben sizlere (bu ayette yer verilen denizin) sizin bu deniziniz olduğunu söylemiyorum. Su kenarında olan her yerleşim yeri denizdir.

  Katade de:

  Kara: Şehir halkı

  Deniz: Köylerde ve kırsalda yaşayanlardır demiştir.

  Derim ki; Allah tatlı suyu deniz olarak adlandırmış ve şöyle buyurmuştur: İki deniz bir değildir. Birinin suyu tatlı ve kolay içimlidir; diğeri tuzlu ve acıdır (Fatır 12)

  Dünyada durgun olarak yaratılmış hiçbir deniz yoktur. Bunlar hep akan ırmaklar şeklindedir. Tuzlu olan deniz sakindir. Akan su kaynaklarının kıyısında bulunan yerleşim yerleri o su kaynaklarının ismiyle isimlendirilmiştir:

  İbn Zeyd şöyle demiştir: Karada ve denizde bozgun ortaya çıkmıştır. (Bunlar günahlardır)

  Derim ki bu sözüyle İbn Zeyd, günahların, ortaya çıkmış olan bozguna sebep olduklarını söylemeyi murad etmiştir. Ortaya çıkan bozgundan kastın yaptıklarının bir kısmını kendilerine tattırmak için ifadesinde yer alan ve için anlamında olan lam harfi, sebebiyet anlamı değil akıbet/sonuç manası taşıyan lam olurdu

  Birinci duruma göre fesadla / bozgunculukla murad edilen, Allah Teala’nın kulların masiyet işlemeleri sırasında yeryüzünde oluşturduğu eksiklik, kötülük ve acılardır. Buna göre insanlar bir günah ihdas ettikçe Allah da onlar için bir ceza ihdas eder. Nitekim Seleflerden biri: Siz günah ihdas ettikçe Allah da sizin için Kendi sarsılmaz otoritesinden bir ceza ihdas eder demiştir.

  Zahir olan manaya göre -Allah daha iyi bilir- fesadla / bozgunla murad edilen; günahlar ve günahların gerektirdiği hallerdir. Allah Teala’nın yaptıklarının bir kısmını kendilerine tattırmak için sözü de buna delalet etmektedir. İçinde bulunduğumuz durum da zaten bunu göstermektedir. Allah amellerimizin karşılığının az bir kısmını bizlere tattırmıştır. Tamamını tattırsaydı, yeryüzünde tek bir canlı kalmazdı

  Günahların yeryüzündeki etkilerinden biri de yer çöküntüsü ve deprem hadiselerinin olması ve toprağın bereketinin kalmamasıdır. Resulüllah (s) Semud kavminin yurdundan geçmiş ve sahabilerin o yurda ağlamadan girmelerini, onların su kaynaklarından içmelerini ve kuyularından su çekmelerini yasaklamıştır. O kadar ki Semud kavminin su kaynaklarından alınmış olan suyla yoğrulan hamurun -günahın uğursuzluğunun suyu da etkilemiş olması sebebiyle- develere yedirilmemesini emretmemişti.

  Aynı şekilde günahların uğursuzluğu, verimin az olmasında ve ürünlerde meydana gelen istenmeyen hal ve afetlerde de etkilidir. Allah Teala’nın meydana getirdiği bu afetlerin birçoğu kulların işlemiş oldukları günahlar sebebiyledir.

  es-Sahra bölgesi hocalarından bir grup bana, ürünlerin geçmişte şimdikinden daha hacimli olduğunu, şu anda meydana gelen ürünlerle ilgili olumsuzlara geçmişte hiç şahid olmadıklarını ve bu olumsuzlukların yakın zamanlarda görülmeye başlandığını söylediler

  Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz :

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.