Kuran Yurdu

Resmi Nikah Öncesi Dini Nikah Yaptırmanın Sakıncaları?

  Evlenmeden Önce Dini Nikah Yaptırmanın Sakıncaları  Soru: Zamanımızda nişan yapıldığı zaman,erkeğin kız evine gelmesi veya kız ile gezip tozmasını kolaylaştırmak için dini nikah yapılıyor.Bu doğru mudur?

  Cevap :Nişanı müteakip kıyılan bu nikah,dini şartlara uygun bir biçimde yapılmış ise makbuldür.Ancak akla gelen bir takım sorular var.

  Şöyle ki:

  a- İleride bir anlaşmazlık yüzünden nişan bozulsa,erkek yapılan dini nikaha dayanarak boşama yapmasa,kadının başka bir erkekle nikahlanması,dini esaslara göre nasıl mümkün olacak?

  b- Önceden nikah yapılmış olduğu için,nişan bozulduğu zaman kadının nikahta tayin edilen mehirdeki hakkını alması gerekir.Bu nasıl mümkün olacaktır?

  c- Nikah yapılmış olduğu için,bu kadın veya erkekten biri,düğünden önce vefat etmiş olsa,hayattaki eş ona varis olur.Bu miras hükmü nasıl yerine getirilecektir? Buna benzer daha nice sorular aklı zorlamaktadır.

  Kız ile erkeğin görüşmelerine zemin hazırlamak için yapılan bu nikah,sonunda doğabilecek dini ve ahlaki mahzurlardan kurtulmak için,belediyece akid yapıldıktan sonra ve düğüne yakın yapılmalıdır.  Kaynak : Mehmet Emre / Fetvalar / C:II / bkz :148

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.