Kuran Yurdu

Rahmeti Bıraktınız Zahmeti Aldınız

  İşte Onlar Hidayetten Ve Mağfiretten Vazgeçip Zahmette huzur Buldular Bakara 175  X,Y,Z olarak sıfat sıfat ayırmıyorum.Mükellef olan,yani aklı başında olan her insan şayet; Halkın vaadini Hakk’ın vaadine tercih edecek olursa bu durumda Hakk’ın vaadini ikinci plana atıp,Halkın vaadini birinci plana almış olur ki nitekim de bu büyük bir aldanma ve büyük bir günahtır.

  Yada başka bir ifade ile daha açık bir şekilde beyan edecek olursak eğer;

  Halkın rızasını kazanmak için,Hakk’ın rızasını gözardı etmek de büyük bir ahmaklıktır.Yarın mahşer meydanında o rızasını aradığın kişi yada kişilerin değil onların rızasını kazanmak gönlünü almak senden şikayeci, davacı olacaktır. Hakkımı ver,hakkımı ver diye yakana yapışacaktır.Bu ailende olmak sureti ile böyledir.Çünkü bir hadis-i şerifte; “Hepiniz çobansınız ve güddüklerinizden dolayı sorgulanacaksınız” diye bir hadis mevcuttur. İşte o zaman da Allah muhafaza Hakk’ın Yüce Allah’ın rızasından mahrum kalmak var.

  Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de buyuruyor ki;

  Hesaplar görülüp iş tamamlanınca Şeytan onlara şöyle diyecek

  “Allah size doğru vaatde bulundu. Ben de size bir şeyler vaat ettim, ama sözümden caydım. Doğrusu, benim size istediğimi yaptıracak bir gücüm yoktu. Sadece ben sizi davet ettim, siz de çağrımı kabul ettiniz. O halde beni ayıplamayın, kendi kendinizi kınayın. Ne ben sizi kurtarabilirim, ne de siz beni kurtarabilirsiniz! Ben, sizin daha önce beni Allah’a şerik yapmanızı da reddetmiştim.” Elbette, böyle zalimlerin hakkı gayet acı bir azaptır.(1)”

  Kim derse ki eğer ben kesin olan bir şeyi,şüpheli olan bir şeyle değişirim buna ahmaklık derler.Ölüm haktır, Allah’ın Kelamı haktır ve gerçektir. Şeytan dürter seni,biraz daha fazla para kazan ,biraz daha biriktir ,biraz daha mal mülk kazan ondan sonra Allah’a karşı olan kulluk görevlerini yerine getiririsin,o zaman yaparsın ibadetini amelini, ancak o vaadlerde bulunurken seni cimriliğe sürüklediğinin, dünya malına tama (açgözlülük),kul,köle yaptığının ve hatta bu vaadde bulunduğu şeyleri gerçekleştirecek bir ömrünün olup olmadığını, o vaadleri yapacak imkanların olup olmayacağını,o zaman kadar yaşayıp yaşamayacağının ihtimalini bile sana hatırlatmaz.

  Sadece o sana Tül-i amel yani uzun ameller yada daha açık bir ifade ile gelmesi muhtemel olmayan,yada gelmesi muhtemel olsada gelecek zamana bizlerin yetişmesi muhtemel olmayan vaadlerde bulunur ki bu bulunduğu vaadlerde de kısmen de olsa başarılı oldu

  Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de buyuruyor ki;

  “Şeytan onları etkisi altına aldı da kendilerine Allah’ı anmayı unutturdu (2)”.Sen eğer Hakk’ı,Allah’ı anmayı unutacak olursan bu durumda kalbin meşgul olacağı şey de ıvır zıvır,gereksiz şeyler olacaktır.

  Bir kere kalp de artık bunlarla meşgul olmaya başladı mı,şeytanda bunları insana süsledi mi artık kişi değil Allah’ı anmak,kendinden bile habersiz olur ki bunlardan birisi de müziktir,eğlencedir, televizyondur vs vs .Yaşar ama ne için yaşadığını anlamaz.Yapar ama neyi ne için yaptığını bilmez.

  Yani hayata kendini kaptırır,kendini hayatın akışına bırakır,kendisi hayatı değil hayat kendisini yönetmeye başlar ki bu da kişinin sonunu uçuruma götürür.”Kim Rahmân’ı zikretmekten gafil olursa, yanından ayrılmayan bir şeytanı ona musallat ederiz (3)”

  Allah (c.c) şeytanın vaadlerine kananlara,onunla dost olanlara,onun fısıldamalarına kulak verip de Hak’tan sapanlara yani şeytanı kısmen de olsa vaadinde haklı çıkaranlara Yüce Allah yine en güzel cevabı şu ayetlerle vermiştir.

  İblis “Ya Rabbi, bana insanların dirileceği güne kadar mühlet verir misin?” dedi.(4)

  Allah şöyle buyurdu: “Haydi sana mühlet verildi!” (5)

  Sen belirli bir vakte kadar izinlisin. (6)

  İblis: “Öyle ise” dedi, “senin izzetine yemin ederim ki ben de onların hepsini şaşırtacağım.(7)

  Ancak Senin ihlasa erdirdiğin kullar bundan müstesnadır.” (8)

  Allah buyurdu: “İşte bu doğru! Ben de şu hakikati söyleyeyim ki,

  Cehennemi, gerek senin cinsinden, gerek insanlardan sana uyanlarla dolduracağım.” (9)

  Yüce Allah buyuruyor ki;

  “Halbuki şeytanın onlar üzerinde hiçbir nüfuzu yoktu. (10)”.Bu da demek oluyor ki kimse şeytanı suçlamasın.Suçlanacak birisi varsa o da kişinin kendisidir.İrade kuveti gösterip de Hakk’ın dediğini yapmayıp da nefsinin dediğini yada başkalarının dediğini yapıyorsa suçlu kendisidir.

  Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;

  Şeytan,kanın damarda dolaşması gibi,insanoğlunun içinde dolaşır.Oruç tutarak onun yollarını daraltın

  (Not=Orucun faydaları-şeytanın yollarını daraltma hususuyla ilgili yazı ilerleyen günlerde gelecek İnşallah)

  Allah’ın müstesna seçkin kulları hariç (belki de kısmen de olsa onlarda dahil),hiç kimse şeytanın vesvesesinden , fısıldamasından , kışkırtmasından kendini kurtaramaz.Ancak kurtaramayacağı gibi size zarar verir demek istemiyoruz.Ancak vesveseyi yok edemezsin belki ancak etkisini tesirini azaltabilirsin.Buda senin elinde olan bir şey. Böyle nette,televizyonla,müzikle,internetle,gezmeyle,tozmayla olacak iş değil.Yukarıda belirtildiği üzere halkın rızası değil,Hakk’ın rızasını gözetmelisin,

  Halkın dediğini değil,Hakk’ın dediğine uymalısın ve ona göre bir hayat yaşamalısın. Şeytan sadece vaat de bulunur , kişi yada kişilere müdahale etme yetkisi yoktur ve kendisine verilmemiştir.O vaat de bulunur ancak karar verme yetkisi tamamen sana yani kişinin hür iradesine aklını kullanmasına kalmıştır.

  İsterse şeytanın vaadlerine uyar -Allah korusun- şeytanla beraber elem verici bir azaba maruz kalır,isterse ki olması gereken de odur Hakk’ın dediğine yani Yüce Allah’ın indirmiş olduğu Kur’an-ı Kerim’de belirtilen emir ve yasaklara göre hareket edip sonunda İnşallah ebedi bir mutluluk ve saadete cennete kavuşur.  (1-İbrahim Süresi’22);(2-Mücadele Süresi’19);(3-Zuhruf Süresi’36);(4-Sa’d’79);(Sa’d’80);(6-Sa’d’81);(7-Sa’d’82);(8-Sa’d’83);(9-Sa’d Süresi’85);(10-Sebe Süresi’21)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.