Peygamberimizin (s.a.v) Hutbesi

Ey İnsanlar,dünya yemyeşildir,tatlıdır.Allah dünyada sizi halife kılacaktır.Nasıl amel edeceksiniz diye bakacaktır.O halde dünyadan kaçınınız.Kadınlardan kaçınınız.Çünkü İsrailoğulları’nın ilk fitnesi kadınlar hususunda olmuştur.

  • Ey İnsanlar!

Ademoğulları değişik tabakalardan yaratılmışlardır.Kimisi mü’min olarak yaşar,mümin olarak ölür.Kimisi kafir olarak doğar,kafir olarak yaşar,kafir olarak ölür.Kimisi mümin olarak doğar,mümin olarak yaşar fakat kafir olarak ölür.Kimisi kafir olarak yaşar fakat mümin olarak ölür.

  • Ey İnsanlar!

Öfke,Ademoğlunun karnında tutuşturulan bir ateş korudur.Bakmaz mısınız,insan öfkeli olduğunda kıpkızıl oluyor,damarları şişiyor.Herhangi biriniz öfkelenirse derhal otursun.

  • Dikkat ediniz!

İnsanların en hayırlısı geç öfkelenen öfkesi çabuk geçen kimsedir.En şerlisi ise çabuk öfkelen fakat vaz geç vazgeçendir.Öyleyse geç öfkelen ve öfkesi geç geçen kimse ile çabuk öfkelen ve öfkesi çabuk geçen kimse orta vasıflı kimselerdir.

  • Ey İnsanlar!

Tüccarların en hayırlısı alacak ve vereceklerini en güzel şekilde yerine getirenlerdir.En şerlisi de alacağı ve veereceği kötü olandır.Eğer ödeyişi güzel isteyişi kötü veya ödeyişi kötü isteyişi güzel olursa o kimse orta vasıflıdır.

  • Ey İnsanlar!

Bütün zalimlerin kıyamette,yaptığı zulme göre bir bayrağı vardır.Kuşkusuz zulmun en büyüğü,devlet başkanlarının zulmüdür.

  • Ey İnsanlar!

Korku,bildiğiniz bir şeyi söylemekten sizi alıkoymasın.Kuşkusuz cihadın en üstünü,zalim birt sultana karşı doğruyu söylemektir.

  • Ey İnsanlar!

Dünyanın geçen kısmı yanında yalan kısmı;içinde bulunduğunuz günün geçen kısmı yanında kalan kısmı kadardır.Kaynak= M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C / bkz::

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.