Peygamberimizin Kötü Ahlak Ve Hayırlı Bir Hakkındaki Hutbesi

Peygamber Efendimiz (s.a.v);

Zulümden sakınız.Çünkü zulüm kıyamet gününde üstüste karanlık olur.Sakın kötülük etmeyin ve kötü olmayın.Sakın hırsılı olmayın. Çünkü sizden öncekiler hırs yüzünden helak olmuşlardır.Hırs,onları akrabalık bağlarını gözetmekten alıkoydu,onlar da gözetmediler. Onlara cimriliği emretti,onlar da cimrilik yaptılar.Onlara günaha dalmayı emretti,onlar da günaha daldılar.O sıra da bir adam ‘İslam’ın hangi ibadeti daha üstündür?’ dedi.Hz Peygamber ‘Halkın senin elinden ve dilinden selamette kalmasıdır’ deyince;aynı kişi veya başka bir kişi:’Ey Allah’ın Resulü! Hicretin hangisi daha üstündür?’ dedi.Hz Peygamber ‘Rabbinin sevmediği şeyleri terketmen daha üstündür. Hicret de şehirlinin ve bedevinin hicreti olmak üzere iki çeşittir.Bedevinin hicreti,çağrıldığında gelmesi ve emredildiğinde itaat etmesidir.Şehirlinin hicreti ise,hem daha zor hem de sevabı daha büyüktür’ buyurdu.

  • PEYGAMBERİMİZİN HAYIRLI BİR HAYAT HAKKINDAKİ HUTBESİ

Peygamber Efendimiz (s.a.v);

hHayatta ancak dinleyen,tatbik eden,konuşan bir alim için hayr vardır.Ey nas! Siz sulh ve sukünün zamanındasınız.Zaman çabuk geçmektedir.Görüyorsunuz ki;gece ve gündüz her yeniyi çürütür,her uzağı yaklaştırır,her vaadedileni gerçekleştirir.Öyleyse büyük meydanda cihad için hazırlanın dedi.

Miktad;

Ey Allah’ın Resulü! Hudne nedir? dedi.

Hz Peygamber;

Hudne ; bela ve imtihandır.Karanlık gecenin parçaları gibi,karanlık meselelerle karşılaştığınız zaman Kur’an’a yapışın.Çünkü Kur’an şefaati kabul olunan bir şefaatçi,sözüne inanılan bir davacıdır.Kim Kur’an’ı kendine önder edinirse,onu cennete götürür.Kim onu arkasına atarsa onu da cehenneme götürür.Bütün iyilik yollarının kılavuzu odur.O asıldır,açıklaycıdır.Ciddiyetsiz bir şaka değildir.Onun sırtı ve karnı vardır.Sırtı yakin,karnı da ilimdir.Denizi derindir,acaiplikleri tükenmez ve onu anlayanlar da ona doyamazlar.Dosdoğru yol odur. Cinler onu dinlediklerinde ‘Bir harikulade güzel bir Kur’an dinledik.Doğru yola iletiyor,ona inandık (Cin’1/2)’ demekten kendilerini alamadılar.Onunla söyleyen doğru söylemiş,onunla amel eden sevap kazanmış,onunla hükmeden adaletle hükmetmiş,ona uyan doğru yolda yürümüştür.Onda hidayet kandilleri,hikmet nişaneleri ve en büyük hüccet vardır! buyurduKaynak= M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C:4 / bkz:162-163

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.