Peygamberimizin Deccal Hakkında Verdiği Hutbe

Allah’ın gönderdiği her peygamber ümmetini deccallin şerrinden sakındırmıştır.Ben Peygamberlerin sonuncusuyum.Siz de ümmetlerin sonuncusunuz.O kesinlikle sizin aranızdan çıkacaktır.Eğer ben hayattayken o çıkarsa ben her müslümanın vekili olarak onunla mücadelee der,onu sustururum.Eğer benden sonra sizin aranızdan çıkarsa,her kişi kendi nefsinin koruyucusudur.Benden sonra her Müslüman’ın yardımcısı Allah’tır.O Irak ile Şam arasında bulunan bir yoldan çıkacaktır.Bulunduğu yerin halkını bozmakla yetinmeyip,sağa-sola askerlerini gönderecektir.

  • Ey Allah’ın kulları ! Onun karşısında uyanık bulunun.Çünkü o ‘ben peygamber’im’ diyecektir.Halbu ki benden sonra peygamber yok. İkinci kez ‘ben Rabbinizim’ diyecektir.Halbu ki siz ölünceye kadar Rabbinizi göremeyeceksiniz.

Bir de onun iki gözünün arasında kafir kelimesi yazılıdır.O kelimeyi her mü’min okur.Sizden kim deccalle karşı karşıya gelirse,onun yüzüne tükürüp Kehf Süresi’nin başlangıcındaki ayetleri okusun.O,Ademoğullarından bir nefse musallat olur.Onu öldürür,sonra diriltir.Ondan sonra hiç kimseye artık herhangi bir fenalık yapamaz.Onun fitnesindendir ki,onun beraberinde cennet ve cehennem vardır.Onun ateşi cennet,cennet de ateştir.Kim onun ateşine atılırsa,iki gözünü kapatsın,Allah’a yalvarsın,o ateş o kimse için serinlik ve selamet olur.

Ateşin Hz İbrahim’e serinlik ve selamet olması gibi.

Onun fitnesinden birisi de şudur;Bir kabilenin yanından geçer,o kabile ona iman eder,onu tasdik ederler.Onlar için dua eder de akşama kadar yağmur yağdırır ve yeryüzünde bolluk olur.Onların hayvanları her zamankinden daha semiz,daha iyi ve memeleri sütle dolur olur.

Başka bir kabilenin yanından geçer.O kabile halkı onu inkar eder,yalanlar.O da onlara beddua eder.Onların bütün hayvanları ölür.Onun günleri kırk gündür.Bir günü bir sene kadar uzundur.İkinci günü bir ay,bir günü de bir hafta kadar uzundur.Bir günü de diğer günler gibidir.Onun günlerinin sonuncusuda serap gibidir.

Kişi şehrin bir kapısındayken sabah olur,öteki kapıya varmadan akşam olur

  • Sahabiler;

Ey Allah’ın Resulü !

Biz o kısa günlerde nasıl namaz kılalım diye sorunca;

Uzun günlerde nasıl takdir ediyorsanız,kısa günlerde de öylece takdir eder namazlarınızı kılarsınız buyurduKaynak= M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C:4 / bkz:158-159

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.