Kuran Yurdu

Peygamberimiz Hz Muhammed’in Hayatını Tefekkür Etmek

  Peygamber Efendimiz’in Hayatını Tefekkür Etmek Ve Örnek Almak  Kim Allah’ın rızasının hakikatini bilmek,O’nun rızasının hangi şeylerde bulunduğunu öğrenmek isterse Allah Resulü’nün (s.a.v) hayatını tefekkür etsin.

  Bir kişinin yaratanı tanıma konusundaki marifeti tekamül ederse Yaratanın mülk sahibi olduğunu görür.Mülk sahibi de mülkünde istediği gibi tasarruf yetkisine sahiptir.Yine o kişi hakim olan Allah’ın (c.c) hiçbir şeyde abdes davranmadığını anlar.Allah mülkünü sağlam olan yerde kullanır ve bunda değişiklik olmadığı gibi ah vah etmenin de gereği yoktur.Her şeyde bir ölçü vardır.

  Dağların olması sert esen  rüzgarları önlemek içindir.

  Peygamber (s.a.v) de insanlığa tek başına gönderildi.O dönmede her tarafı küfür kaplamıştı ve bu küfür bir taraftan diğer tarafa nüfuz etmekteydi.

  Peygamber (s.a.v) ilk zamanlara  Daru’l Erkam’da gizlendi.Dışarıya çıktığında müşrikler O’na saldırıyor,yaralıyor , eziyet veriyorlardı.Ancak O sükunet içindeydi ve metanetliydi.Her dışarı çıktığı vakit ‘Beni kim koruyacak,bana kim yardımcı olacak’ diyordu.Mekke’den çıktıktan sonra tekrar geldiğinde konuk olduğu yer bir kafirin eviydi.Tüm bunlar karşısında kalbinde hiçbir itiraz olmadı ve davasından uzaklaşmadı.Eğer O’nun yerinde başka bir insan olsaydı ‘Ya Rabbi! Sen her şeyin maliki ve yaratıcısısın.Durum böyleyken neden ben zelil oluyorum?’ derdi.

  Hudeybiye barışında Omer (r.a) ‘Biz hak üzerine değil miyiz? Niçin basit olan şeye yapalım?’ demiş,O ise bu söz karşısında ‘Ben Allah’ın kuluyum ve O beni ihmal etmeyecektir’ cevabını vermişti.Bu iki cümleden ‘Ben Allah’ın kuluyum’ sözü Allah’ın Malik olduğunu ikrar eder.Sanki O şunu kasdetmiştir ‘Ben köleyim Allah’da efendimdir.Bana istediğini yapar’

  ‘Beni ihmal etmeeycektir’ sözü Allah’ın hikmetli davrandığını beyan eder.Yine O abes bir iş yapmaz.Sonra Peygamber (s.a.v) pek çok musibete maruz kalmış,aç kaldığı için karnına taş bağlamıştı.Ashabı katledilmiş,kafası yarılmış,dişleri kırılmış,amcası Hamza’nın savaşta cesedine musle yapılmış ancak O yine de bunlara tahammül edebilmişti.

  Kendisinin erkek evladı olmuş ve sonra da bunları kaybetmiştir.Hz Hasan Ve Hüseyin‘in daha sonraki zamanlarda başlarına gelecek olan olaylar haber verilmişti.Hz Aişe’ye iftira atılmış,bunun üzüntüsünü çekmişti.

  Emanet ve sadakat sıfatı olmasına rağmen kendisine sihirbaz ve yalancı denilmişti.Sonra hastalanmış ve ayaklarının dermanı kesilmişti.Ancak O yine de  sabredip metin oluyordu.Tüm bunları bilmek kişiyi sabırlı yapar.

  Sonra ecel vakti gelmişti ancak o halde O’nun üzerinde yamalı bir elbisesi vardı.Hane halkı olarak çıralarını yakacak yağları yoktu.

  Tüm bu sıkıntılara daha önceki peygamber gibi Peygamber (s.a.v) de katlandı.Eğer O’nun başına gelenler meleklerin başına gelseydi onlar dayanamazdı.

  Adem (a.s) cennette bir ağaç dışında her şey mubah kılınmasına rağmen o yasak ağaca dokunmuştu.Peygamber (s.a.v) ise ancak fakirliğe sabretmekte hırslı davranmıştı.

  Mubah olan şeylerde bile Ben kim dünya kim derdi.Nuh (a.s) karşılaştığı sıkıntılardan dolayı feryat ederek ‘Rabbim! Yeryüzünde kafirlerden hiçkimseyi bırakma (1) derken Peygamber (s.a.v) ‘Rabbim onlara hidayet ver,onlar bilmiyorlar’ demişti.

  İsa (a.s) ‘Ya Rabbi! Eğer bir kimseden ölümü uzaklaştırırsan benden de uzaklaştır’ demişti.Peygamber (s.a.v) ölüm ve yaşam konusunda muhayyer bırakıldığında O,Refik-i’Ala’ya gitmeyi tercih etmişti.

  Süleyman (a.s) ‘Rabbim bana mülk ver (2)’ demişti,Peygamber (s.a.v)  ise : Ya Rabbi! Muhammed ailesinin rızkını yetecek kadar ver’ demişti.

  Vallahi bu fiiller ancak mevcudatı ve yaratıcısını tanıyan dünyevi arzuları ölmüş,itirazları yok olmuş,arzu ve istekleri kadere teslim olmuş birinin yapacağı şeylerdir.

  Musle : Savaşta kişinin cesedine zarar vermektir.Kulaklarının kesilmesi,gözlerinin oyulması vs gibi yapılan işkencelerin hepsi musle diye anılır  Kaynak : İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz : 161-163

  (1- Nuh 26) (2- Sad 35)

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.