Peygamber Kavramı Ve Peygamberlere İman

Dini terminolojide peygamber:Allah’ın kulları arasından seçtiği ve vahiyle şereflendirerek,emir ve yasaklarını insanlara ulaştırmak üzere görevlendirdiği elçiye denir.Peygamber kelimesinin Arapça da kullanılan karşılığı ise; resul ve mürsel’dir.

Resül-Mürsel=Yeni bir kitap ve yeni şeriatla insanlara gönderilen peygambere denir.Kur’an-ı Kerim de peygamber anlamını ifade eden diğer bir kelime de Nebi kelimesidir.

Nebi=Allah’ın emir ve yasaklarını insanlara haber veren,fakat yeni bir kitap ve yeni bir şeriatla gönderilmeyip ,önceki bir peygamberin kitap ve şeriatını ümmetine bildirmeye görevli olan peygamberdir.Çoğulu da enbiya’dır. Risalet ve nübüvvet kelimeleri mastar olup,peygamberlik anlamına gelir.

Peygamberlere iman,imanın altı easından biridir.Peygamberlere iman demek,insanlara doğru yolu göstermek için,Allah tarafından seçkin kimselerin gönderildiğine,bu kimselerin Allah’tan getirdiği bütün bilgilerin gerçek ve doğru olduğuna inanmak demektir.Yüce Allah her müslümana, aralarında herhangi bir ayırım yapmadan bütün peygamberlere inanmayı farz kılarak şöyle buyurmaktadır:”Peygamber de kendisine Rabbi tarafından indirilene iman etti,müminler de.Her biri Allah’a, meleklerine, kitaplarına,peygamberlerine iman ettiler.Allah’ın peygamberlerinden hiçbiri arasında ayırım yapmayız…(Bakara Süresi’285)”.Bu sebeple peygamberlerin bir kısmına inanıp,diğerlerini tasdik etmemek küfür sayılmıştır.Nitekim Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde :”Allah’ı ve peygamberlerini inkar edenler ve Allah ile peygamberlerini birbirinden ayırmak isteyip bir kısmına iman ederiz,ama bir kısmına inanmayız diyenler ve bunlar arasında bir yol tutmak isteyenler yok mu? İşte gerçekten kafirler bunlardır… (Nisa Süresi’150-151)”.

Peygamberler sadece dini tebliğe yetinmemişler,dini esasları açıklamışlar, sonra ümmetlerine öğretmişler,onları eğitip kötülüklerden arındırmışlardır. Bu işleri yaparken davalarından taviz vermemişler,bu uğurda pek çok eza ve sıkıntıya girmişlerdir.

Kur’an-ı Kerim’de de bildirildiği gibi,peygamberlik Hz Muhammed ile son bulmuştur.”Muhammed sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası değildir. Fakat o,Allah’ın resulü ve peygamberlerin sonuncusudur (Ahzab Süresi’40)”. Artık ondan sonra peygamber gelmeyecektir.Onun getirdiği mesaj da kıyamete kadar sürecektir.



a-) Türkiye Diyanet Vakfı / İlmihal / C:1 / Sayfa:106-107
b-)Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / Sayfa:127

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.