Kuran Yurdu

Padişah İle Yoksul

  Padişah İle Yoksul Hikayesi  Yoksul bir adamın,padişah huzurunda doğru bir söz ettiğini duydum.Meğer padişah,bu söze çok gücenmiş ve büyüklük taslayıp adamı hapsettirmiş.Bir gün yoksul,zindanda iken dostlarından biri yanıan gelip sitem yüklü bir dille kulağına fısıldamış:’Ah be kardeşim,o sözü niye söyledin!’ Yoksul yaptığının doğru olduğunu söyleyip cevap vermiş:

  Yüce Allah’ın emrini yerine getirmek için. Zindandan korkmam,sonuçta bir sürelik hapis.

  Ne ki,yoksulla dostunun konuşmasını duyan dalkavuğun biri hemen bunu padişaha yetiştirmiş. Padişah kahkahalar atıp ‘zavallı,zindan bir sürelik diyor ha,oysa yanlış düşünüyor,bilmiyor ki orada çürüyüp ölecek’ demiş.Bu kez padişahın sözü,saraydaki bir köle tarafından zindandaki adamın kulağına fısıldanmış.

  Adam köleye bakıp ‘Git padişahına söyle’ diye onu uyarmış.Üzülecek olan ben değilim,asıl kendisi.Şu dünya kaç günlük ki,zindan bana işkence olsun! Elimden tutup çıkarsan, sevinmem;başımı kessen gam yemem.

  Hazinen, hükmün yürürken;ben burada acı kahır,hasret, korku,aile derdi içinde ölürsem,yarın mahşerde seviyemiz aynı olacak.Üç-beş günlük dünyaya aldanma.Halkının gönlünden yükselen ah ateşiyle kendini yakma.Senden önce,senden çok daha büyükleri yokmuydu,zulümleriyle cihanı yakmadılar mı?

  Peki ya şimdi,onlara ne oldu? Onlar gibi olmak istemiyorsan,öldükten sonra adın iyilikle anılsın diliyorsan,mezarında lanetler savrulmasın diyorsan,ona göre yaşa!

  Kötü adet,adı üzerinde kötüdür,koymamaya gayret et ki,bunu çıkarana herkes lanet eder.Kuvvet,kudret sahibi bir kişi,yücelikte son noktayı da bulsa,en sonunda düşüp gireceği yer,mezarın dibi değil mi?

  Kendisine yetiştireln bu sözler karşısında padişah iyice galeyana geldi ve hiç düşünmeksizin emretti:’Şu yoksul ihtiyarın dilini,ensesinden çıkarın’.

  Padişahın fermanını duyan ihtiyar,cesur bir dille cevap verdi:’Padişahım,bu sözünden de korkacak değilim,hele dilsizlikten asla.Rabbim kalbimden geçenleri biliyor.İster yokluk çekeyim,ister zulüm göreyim,akıbetim hayır olduktan sonra ikisi de birdir’.

  Dostum akıbetin iyi olduktan sonra,çektiğin yas,düğün dernek olur

  Düşkünler Hikayesi  Kaynak= Sadi Şirazi / Bostan Ve Gülistan / bkz:61-62

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.