Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Her ibadete olduğu gibi,oruç ibadetinde de yerine getirilmesi gereken,dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.Orucun istenilen çerçevede yerine getirilmesi,onun ruh ve manasının duyulup,hissedilmesi adına şu hususlara dikkat edilmesi lazımdır;

Bir Lokma Bile Olsa Sahurda Birşeyler Yemek= Sahur,gece yarısı ile tan yerinin ağarışı sırasında yenen yemeğin adıdır.Allah Resulü (s.a.v);bir lokma dahi olsa sahura kalkıp yemek yemeyi tavsiye etmiş,sahurda bereketin olduğunu ve sahura kalkanlara meleklerin duada bulunacağını bildirmiştir.Bu vakitler,en bereketli ve en verimli zamanlardır.

Bu bereket değişik cihetlerden olabilir;bunları Efendimiz (s.a.v)’in sünnetine uyma,sahura oruç ve diğer ibadetler için güç ve kuvvet kazanma,dinç olma,şiddetli açlığın meydana getirebileceği kaba davranışlara engel olma,dua ve Allah’ı anmaya vesile olma şeklinde sıralayabiliriz.

Sahuru Geciktirmek

Oruçlunun dikkat etmesi gereken davranışlardan biriside,sahuru son vaktine kadar tehir etmesidir.Bu tehirde,Peygamber Efendimizin ümmetine karşı gösterdiği şefkat ve merhamet vardır.Zira bazı bünyeler uzun süre açlıktan fazlaca muzdarip olabilirler.Dolayısıyla sahurun son vakte kadar geciktirilmesi,oruç süresinin az da olsa kısalmasını sağlar.

Ayrıca sahura gecenin başlangıcında veya biraz daha sonraki vakitlerde kalkılması,sabah namazının kaçırılmasına sebep olabilir.Efendimiz (s.a.v):İftarı acele yapıp,sahuru tehir ettikleri müddetçe,ümmetim hayır üzerindedir buyurmuştur.

İftarı Su Veya Hurma İle Açmak=Oruçlu bir kimsenin iftarını hurma veya su ile açması sünnettir.Allah Resulü iftarını varsa hurma ile,o da yoksa su ile açardı.Daha sonra da akşam namazını eda ederdi.

İftar Vaktinde Dua Etmek=Birtakım kimseler vardır ki dualarına icabet edilir,elleri geriye boş olarak dönmez.İşte bunlardan biriside iftar vaktinde ellerini Cenab-ı Allah’a açıp yalvaran insandır.Zira Peygamberimiz (s.a.v):Üç kişi vardır ki,bunların duaları reddolunmaz.Bunlar; oruçlunun iftar vaktindeki duası,adil olan imamın duası ve bir de mazlumun duasıdır buyurmuştur.

Kötülüklerden Uzak Durmak=Oruçlu,kötülüklerin bütününe karşı kapılarını sonuna kadar kapatmalı,onlara geçit vermemelidirKaynak= Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz:450…452

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.