Oruç Tutana Yasak Olan Şeyler

Bazı alimlere göre,oruçlu bir kimsenin yaş ve kuru misvak kullanmasında bir sakınca yoktur.Fakat İmam Ebu Yusuf’a göre su ile ıslatılmış bir misvak kullanmak mekruhtur.İmam Şafii’ye göre,öğleden sonra misvak kullanılması mekruhtur.İhtiyata uygun olan,oruçlu iken hiç misvak kullanmamaktır.Oruçlu bir kimsenin istinacada (büyük abdest temizliğinde) ve abdest alırken,burnuna su verirken aşırı gitmesi,fazla su doldurup taşıması mekruhtur.

Oruçlunun bir özrü bulunmaksızın pişirilen yemeği yalnız ağzı ile tatması mekruhtur.Bir kocanın kötü huylu olması,karısı için bir özürdür.Böyle bir kadın,pişireceği yemeğin,yutmaksızın tadına ve tuzuna bakabilir.

Oruçlu bir kimsenin satın alacağı bal ve yağ gibi şeylerin iyi olup olmadığını anlamak için yalnız ağzı ile onlardan tatması mekruhtur.Bir görüşe göre,muhakkak satın alması gerekiyorsa yahut aldanmaktan korkuluyorsa,boğaza kaçırmamak şartı ile tadına bakılmasında bir mahzur yoktur.

Sakız Çiğnemek Orucu Bozar Mı?

Oruçlu kimsenin sakız çiğnemesi caiz değildir

*Oruçlunun kan aldırması,orucunu koruyamayacak şekilde zayıf düşmesinden korkulursa mekruhtur,böyle bir durum söz konusu değilse mekruh olmaz.Bununla beraber bu işi iftardan sonraya bırakmak yerinde bir davranış olur.

*Ramazanda harareti azaltıp serinlemek için ağza ve buruna su almak ve soğuk su ile yıkanmak,İmam-ı Azam’a göre mekruhtur.Çünkü bu şekilde davranılması,yapılan ibadetten bir sıkılma,bir daralma göstermek demektir.İmam Ebu Yusuf’a göre böyle yapmak mekruh değildir.Zira böyle yapmakla ibadete yardım edilmiş ve tabii olarak sıkıntı giderilmiş olur.Fetva da buna göredir.

Kendine güvenemeyen bir oruçlunun zevcesini öpmesi ve okşaması mekruhtur.

*Oruçlu kimsenin cünub olarak sabahlaması veya gündüzün uyuyup ihtilam olması orucuna zarar vermez.Fakat mümkün olduğu halde geceleyin yıkanmamak mekruhtur.

*Oruçlu kimsenin gül ve misk gibi kokuları koklaması da mekruh değildir.Sürme çekmesi,bıyık yağı kullanmasıda mekruh değildir.Ancak erkeklerin süs maksadı ile sürme çekmeleri ve bıyıklarına yağ sürmeleri mekruhtur.Kaynak= Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz:466-467

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.