Örnek İnsan Modeli

Allah Resulü (s.a.v) Ey gençler topluluğu. Sizden evlenebilecek olan evlensin. Çünkü o gözü haramdan korur,insanın fercini de harama karşı korur. Evlenecek gücü bulamayan kimse de oruç tutmaya baksın, çünkü o onu (arzuyu,şehveti) keser buyurmasına rağmen ,kendi gözünü haramdan sakındırmadığı gibi, başkalarının bakışlarını üzerlerine toplayan, kendi karısıdır, kızıdır utanmadan, arlanmadan açılıp saçılmasına müsade eden, haram bakışları üzerinde toplayan ve bunu da bir maharetmiş gibi sanal ortamda paylaşan deyyuslar. Bu konuya evlilikle ilgili meselelerde değindiğim için bu kısmı burada bırakıyorum yoksa diyecek çok sözüm var.

Bir hadis-i şeriflerinde Allah Resulü (s.a.v) :

Bir kadının teni, diğer bir kadının tenine değmesin. O kadın kalkar, diğerini kocasına onu gözleriyle görmüşçesine anlatır buyurmasına rağmen, siz teni tene değdirmeyi bıraktınız artık bütün teninizi elaleme göstermekten haya etmediniz ve halen bu ve buna benzer rezaletlikleri yaptığınız halde ben Müslümanım diyebiliyorsan eğer yesinler senin o Müslümanlık anlayışını.

Ve başka bir hadis-i şeriflerinde Allah Resulü (s.a.v)

(Harama) bakan her göz, zina eden bir gözdür. Kadında koku sürünmüş olduğu halde erkeklerin oturduğu bir yerden geçerse o şöyle şöyledir -yani zina eden birisidir. Ya sahi hiç sıkılmıyor musunuz, utanmıyor musunuz başka birisinin alenen veya gizlice karına, kızına bakmasına. Hiç mi edep yok sizde. Ama size göre, sizin mantığınıza göre aman banane kaçıncı asırdayız, çağ dışı yaşıyorsun, at gözüyle bakıyorsun dünyaya demekten çekinmiyor ve bir nevi İslamı, İslamın getirdiklerini yok sayıyorsunuz. Ondan sonrada dinim İslam?

Hangi İslam Allah sana hidayet versin belki. İslamda açılmak,saçılmak, mahremiyetini alenen göstermek, insanları tahrik etmek, yabancı erkeklerin şahsınıza sulanması, karınıza, kızınıza askıntılık etmesi vb hususlar yasak edilmişken, sen tüm bunları yapacaksın ondan sonrada Elhamdülillah Müslümanım, dinim İslam diyeceksin yesinler. Ama hani derlerya anasına bak kızını,babasına bak oğlunu al (istisnalar olsa da) sizinkide o misal.

Küçüklükten bu yana kimse karışmamış, etmemiş, başınıza buyruk büyümüşsünüz, evlendiğiniz insanı da kendinize uydurmuşsunuz. Ondan sonra ne güzel dünya. O güzelliği Allah affetmezse, azabından azad etmezse o zaman görürsün.

“Resulüllah (s.a.v): Musa (a.s) ileri derecede hayalı ve son derece tesettüre (örtünmeye) dikkat eden birisi idi. Oldukça hayalı olduğu için teni görünmezdi. İsrailoğullarından onu incitenler incitti ve O’nun bu şekilde sıkı örtünmesi mutlaka derisindeki bir kusurdan dolayıdır.Ya baraş hastalığı vardır yahut hayaları şişkindi ya da bir başka hastalığı vardır dediler (1)”.

Şimdi sorarım size;

Siz yaşarken kimi örnek alacaksınız, kimi rehber edineceksiniz. Allah’ın kitabını rehber edinip  Resüllerini mi örnek alacaksını yoksa pisliğin ta kendisi olan ve sizleri de o pisliğe batırmış olan batı medeniyetini. Kadını erkeği istisnalar olsa da hepiniz odunsunuz. Sizde utanma haya yok ki, eşleriniz de olsun .Sanki yüce Allah keyfiyetine ayet indirmiş

Evet Resulüllah (s.a.v):

Benim misalim ile Allah’ın benimle gönderdiğinin misali, kavmine gidip onlara şöyle diyen bir adamın misali gibidir: Kavmim, ben gözlerimle orduyu gördüm ve ben sizlere çıplak uyarıcıyım, haydi kendinizi kurtarın. Ne olur kendinizi kurtarmaya bakın. Kavminden bir kesim ona itaat edip,gece karanlığında yola koyuldu ve acele edip telaşa kapılmadan gidip kurtuldu. Aralarından bir diğer kesim ise o kişiyi yalanladı ve yerlerinde sabah ettiler. Sabahleyin de ordu onlara baskın yaptı, onları helak edip kökten imha etti. İşte bana itaat edenin ve benim getirdiklerime tabi olanın misali ile bana baş kaldırıp haktan getirdiğimi yalanlayanların misali buna benzer

İşte o gün “Suçlular ise cehennem azabında ebedi kalacaklar, Azapları hiç gevşetilmeyecek, orada bütün ümitlerini yitirmiş olarak kalacaklardır, Böyle yapmakla Biz onlara haksızlık etmedik, ama asıl kendileri öz canlarına zulmettiler, Cehennem bekçisine şöyle feryad ederler: “Malik! Ne olur, tükendik artık! Rabbin canımızı alsın, bitirsin işimizi!” O da: “Ölüp kurtulmak yok, ebedi kalacaksınız burada!” der, Allah da şöyle buyurur: “Biz size gerçeği getirmiştik. Fakat çoğunuz hakikatten hoşlanmamıştınız (2)”

O zaman siz “Allah tarafından gelecek ve geri çevrilmesi mümkün olmayacak olan gün gelmeden önce Rabbinizin çağrısını kabul edip O’na dönün. Yoksa o gün ne sığınacak bir delik bulabilirsiniz, ne de yaptıklarınızı inkara bir çare! (3)”

İşte o gün insan der:

“Var mı kaçacak mekan? (4)” ve Rabbin yine cevabını veriyor “Hayır, sığınacak hiçbir yer yoktur (5), O gün varılacak yer ancak Rabbinin huzurudur! (6)” ve o gün pişmanlık duyup, suçlarınızı ikrar edeceksiniz, ah vah çekeceksiniz, dünyada ki geçici zevkler için kaçırdığınız gözün görmediği, akla hayale gelmeyen Allah’ın dünyada salih ameller işleyen kullarına bahşetmiş olduğu nimetlerden mahrum kalınca ve bunları birde gözünüzle gördüğünüz ama bunlara erişme fırsatınız olmadığı ve olamayacağı için o zaman diyeceksiniz ki “Vallahi de, tallahi de biz besbelli bir sapıklık içinde imişiz! (7)”.

Ve Rabbin tekrar tekrar seni uyarıyor ve diyor ki

“Allah ve Resulünü çirkin iddia ve davranışlarıyla incitenlere Allah dünyada da, ahirette de lanet etmiş ve onları zelil eden bir azap hazırlamıştır (8)”. Bu ayetten sonra ne yaparsan yap. İster Allah’a kulluk bilinci ve şuuru içinde kalan ömrünü O’nun yolunda harca, istersen de bugüne kadar yaptığın gibi bundan sonra kalan ömrünü de nefsinin arzu ve isteklerini gerçekleştirerek Allah ve Resulünün yasakladığı hal ve hareketlerde bulunarak yaşa. Özgürsünüz ama başıboş değilsin. Elbet bu isyanınızın intikamını Allah alacaktır.

-istisnaları tenzih ederim-.Birey, kişi yada kişilere yönelik değildir(1-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim (İbn Kesir Tefsiri) / C:9 / bkz:47);(2-Zuhruf’74…78);(3-Şura’47);(4-Kıyame’10);(5-Kıyame’11);(6-Kıyame’12);(7-Şuara’97;(8-Ahzab’57)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.