Kuran Yurdu

Organ Nakli ve İlgili Meseleler

  Organ nakli bir tedavi yöntemidir. Helâl yoldan tedavi câizdir. Dinimiz buna teşvik etmiştir. Bazı insanlar Allah’ın Resûlü’ne (s.a.v), ”Tedavi olalım mı?” diye sorduklarında, Resûlullah Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

  • Evet, ey Allah’ın kulları tedavi olun. Şunu bilin ki yüce Allah yeryüzüne koyduğu her derdin bir ilâcını da yaratmıştır, ancak bir dert bunun dışındadır. O da ihtiyarlıktır.(1)”

  Bu ve benzeri sahih hadisler, ihtiyarlık hariç her derdin bir çaresinin olduğunu göstermekte ve tedavi olmayı teşvik etmektedir.

  • İslam alimleri diriden diriye veya ölüden diriye organ nakli yapılmasını, şu şartlarda caiz görmüşlerdir:

  1. Zaruret halinin bulunması, yani hastanın hayatını veya hayatî bir uzvunu kurtarmak için, bundan başka çaresi olmadığının, meslekî ehliyet ve dürüstlüğüne güvenilen bir doktor tarafından tesbit edilmesi,

  2. Hastalığın bu yoldan tedavi edilebileceğine doktorun kuvvetli kanaatinin bulunması,

  3. Organ veya dokusu alınan kişinin, bu işlemin yapıldığı esnada ölmüş olması,

  4. Organ veya dokusu alınacak kişinin sağlığında buna izin vermiş olması veya hayatta iken aksine bir beyanı olmamak şartıyla yakınlarının rızâsının alınması,

  5. Alınacak organ veya doku karşılığında hiçbir şekilde ücret alınmaması,

  6. Tedavi yapılacak hastanın da kendisine yapılacak bu nakle razı olması gerekir.

  7. Nakil bir canlıdan yapılıyorsa, alınan parça veya organ ona bir zarar vermemelidir.

  Deri veya kan gibi kendiliğinden yenilenen bir organı başka bir insanın vücuduna nakletmek câizdir. Ancak bu da bağış şeklinde olmalı, para ile satılmamalıdır.

  Kan veya bir organa ihtiyacı olup parasız bulamayan kimse, para vererek satın alabilir. Bu durumda alan değil, satan sorumlu olur.

  Hastalık nedeniyle bir insanın vücudundan çıkarılıp alınan bir organın bir kısmını başka bir insanın vücuduna nakletmek câizdir. Meselâ hastalık nedeniyle gözü çıkarılıp alınan bir insanın gözündeki korneayı başka bir insanın gözüne nakletmek gibi…

  Kalp gibi insanın hayatiyetine son veren bir organı canlı bir insandan alıp başkasına nakletmek haramdır.

  Alınması insan hayatına son vermese bile temel bir fonksiyonu işlemez hale getiren bir organın -meselâ her iki gözdeki korneaların- bir insandan alınıp başka bir insana nakledilmesi haramdır.  Kaynak= Turan YazılımMürşit 5 – İlmihal – Kadın Ve Aile İlmihali’

  343-Buhârî, Libâs, 83; Müslim, Libâs, 115, 117; Ebû Davud, Tereccül, 5. ;344-Nevevî, el-Minhâc Şerhu Sahîhi Müslim, 13/332. ;345-Tirmizî, Tıb, 2 (nr. 1961).

  Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.