Ömrünü Nerede Nasıl Ve Ne Şekilde Kullandın

“Ariflerden bir zat şöyle demiştir:Allah Teala’nın kuluna verdiği iki sır vardır ki bunları ilhamı ile ona buldurur.Bunların ilki doğup annesinin karnından çıkarken verilir ve Allah Teala kuluna şöyle buyurur.Ey kulum,seni dünyaya temiz ve pak olarak çıkardım.Sana emanet ettiğim bir ömrü de sana tevdi ettim.Bu emaneti nasıl muhafaza edeceğine ve Bana şimdiki gibi nasıl temiz ve pak geleceğine bak.İkinci sır ise ruhu çıkarken verilir ve Allah Teala şöyle buyurur:

Ey kulum,emanetime nasıl davrandın? Bu karşılaşmamıza kadar onu iyi muhafaza ettin mi? Onu benim emirlerime ve Bana verdiğin söze uygun olarak koruduysan Ben de sözümde durur ve mükafatını veririm.Eğer ona kötü davranıp heba ettiysen o vakit de,hesaba çeker ve azap ederim.Bu hususu Allah Teala’nın şu ayetlerinde görmekteyiz:’Onlar ki emanetlerine ve sözlerine riayet ederler (Mü’minun’8)’.’Benim ahdime vefa gösterin ki,Ben de sizin ahdinize vefa göstereyim (Bakara’40)’.Ömür kula verilmiş bir emanettir.Eğer onu ilk hali üzere saf ve temiz olarak muhafaza ederse,emaneti eda etmiş olur.Eğer onu harcar ve kirletirse o zaman Allah Teala’ya ihanet etmiş olur.Allah Teala ise ihanet edenleri asla sevmez (1)”

“Bu manada başka bir ayette ise şöyle buyurmuştur:’Ey iman edenler,mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah’ı zikretmekten alıkoymasın (Munafikun’9)’.Çünkü mallar ve çocuklar,kişiyi mutlu ederek Zikrullah’dan alıkoyabilecek şeylerdir.Bir diğer ayet-i kerime de ise şöyle buyurmaktadır:’Eşleriniz ve çocuklarınızdan sizin için düşmanınız olanlar vardır,onlardan sakının (Teğabun’14)’.Çünkü kişi,eşleri ve çocuklarıyla mutlu olup şımararak hevaya uygun düşecek işler yapıp onların varlığından dolayı Rabbinin emirlerine muhalefet edebilir.Netiecede eşleri ve çocukları ahirette düşmanları olarak karşısına çıkabilirler (2)”

Oysa yüce Allah

“Ey iman edenler! Kendilerinizi ve ailenizi, yakıtı insanlarla taşlar olan o müthiş ateşten koruyun! (Tahrim Süresi’6)” şeklinde buyurarak hem kendinizi hemde ailenizi “…yakıtı, insan ve taş olan (3)” cehennemden sakındırılması ve korunması konusunda kullarını uyarmıştır.Nitekim sahabilerden birisi birgün Ya Resulüllah (s.a.v) hadi biz kendimizi ateşten koruduk diyelim,peki aile fertlerimiz nasıl koruyabilirz deyince Allah Resulü (s.a.v):

Siz Allah’ın emir ve yasaklarına uyarken onlarında Allah’ın emir ve yasaklarına uymalarını emredersiniz.Böylece onlarıda kendinizide cehennem ateşinden korumuş olursunuz.Çünkü hepiniz çobansınız ve güttüklerinizden hesaba çekileceksiniz şeklinde buyurmuştur.

Not=Nitekim ayet-i celilede “O, kıyamet günü halkının önüne düşecek, onları ateşe götürecektir. Vardıkları o yer ne fena bir yerdir! (4)” şeklinde buyurulmaktadır.Nasıl ki bir kafilede bir başkan vardır ve rivayet edilen hadis-i şerifler buna işaret etmektedir,aynı şekildede aile içerisinde de başkan,yetkili merci kocadır.Nitekim hadis-i şerifte hepiniz çobansınızve güttüklerinizden hesaba çekileceksiniz buyurulmuştur.Bu durumda Firavun nasıl ki kavminin iman etmesine izin vermediği için kıyamet gününde kavminin başında olmak sureti ile kendisiyle beraber kavmini cehenneme sürükleyecektir,aynı misal aile reisi içinde geçerlidir.Bu kıssayı şu hadis-i şerifte açıkça görebiliriz:”….Resulüllah (s.a.v)’in mektubu getiriliyor.Bizans kralı Herakleios okuyor ki şunlar yazılı:Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.Allah’ın kulu ve Resulü Muhammed’den,Rumların büyüğü Herakleios’a! Selam hidayete tabi olanlara olsun. Seni İslam’a davet ediyorum.İslam’a gir ki selamete eresin ve Allah mükafatını iki kat versin.Eğer kabul etmezsen (senin halkın olan) çiftçilerin (bütün bizans halkının) günahı senin boynunadır (5)”.

Nitekim Nuh tufanı esnasında Hz Nuh (a.s)’ın oğluda kavmi ile beraber helak olmuş ve Nuh (a.s):”Ya Rabbî!”, dedi, “elbette boğulan oğlum da ailemdendi, öz evladımdı. (Halbuki ben onları gemiye alırken Sen bana kurtulacaklarını, müjdelemiştin). Senin vaadin elbette haktır ve Sen hâkimlerin hâkimisin! (6)” şeklinde nida etti.Yüce Allah’da “Ey Nuh!” buyurdu Allah, “O senin ailenden değil. Çünkü o, dürüst iş yapan, temiz bir insan değildi. O halde, hakkında kesin bilgin olmayan bir şeyi Benden isteme. Cahilce bir davranışta bulunmayasın diye sana öğüt veriyorum (7)” şeklinde Nuh (a.s) tenkit edince Nuh (a.s) “Ya Rabbî!” dedi, “hakkında kesin bilgim olmayan şeyi istemekten Sana sığınırım. Eğer beni affetmez, bana merhamet etmezsen, her şeyi kaybedenlerden olurum (8)” şeklinde tevbe ederek yüce Allah’ın affına ve merhametine sığınmıştır.Bu kıssayı belirtmemdeki sebep şudur:Tüm benliğinizle ve üsttede belirtildiği üzere ömrünüzü kendiniz için değilde başkaları için tükettiniz,kendiniz için değil de başkaları (varisleri) için biriktirdiniz.Siz kazandınız, cimrilik ettiniz,Allah yolunda hibe etmediniz,sizden sonrakiler gönlünce harcadılar.Cefasını siz çektiniz sefasını başkaları sürdüler.Kaldı ki babasının Peygamber olmasına rağmen,bunun kendisine (oğluna) hiçbir faydası dokunmamıştır. Nitekim Hz Muhhamed (s.a.v)’de aynı şekilde kızı Hz Fatıma annemize kızım amelinde gevşeklik gösterme.Yarın Allah’ın huzurunda benim sana bir faydam dokunmaz şeklinde ikaz ve uyarıda bulunmuştur.Baba yada koca yapması gerekeni yaptıktan sonra eğer uyarı ve ihtarları dikkate almıyorsa bu durumda sorumluluk yönetici konumunda olan evin reisi olan babadan-kocadan kalkmıştır.Artık sorumluluk babanın değil diğer aile fertlerinindir.(Bu kıssada anlatılmak istenen şeyden herkes payına düşan hisseyi alacaktır inşallah.

Bu kıssayı ve bölümü yüce Allah’ın şu ayet-i celilesi ile tamamlamak istiyorum ki yüce Allah “Ey insanlar! Rabbinizden sakının ve babanın oğluna,oğlun babasına hiçbir fayda sağlamayacağı o günden de korkun.Muhakkak ki Allah’ın vaadi haktır.O halde dünya hayatı sakın sizi aldatmasın,o çok aldatıcı şeytan da sakın sizi Allah’ın affına güvendirmesin (9)” şeklinde buyurmuştur,ikaz etmiştir,uyarmıştır.(1-Ebu Talib el-Mekki / Kutü’l-Kulub / C:2 / bkz:164-165);(2-Ebu Talib el-Mekki / Kutü’l-Kulub / C:2 / bkz:218);(3-Bakara Süresi’24);(4-Hud Süresi’98);(5-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:2 / bkz:432);(6-Hud Süresi’45);(7-Hud Süresi’46);(8-Hud Süresi’47);(9-Lokman Süresi’33)

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.