Ölüm Meleği

Ölüm Meleği – Azrail“Biz sizi yarattık, artık tasdik eder olmalı değil mi idiniz! (1),Hanginizin daha güzel iş ortaya koyacağını denemek için, ölümü ve hayatı yaratan O’dur (2),İyiliğin mükâfatı, iyilikten başka mıdır?, elbette değildir (3),O iki cennetin ötelerinde de iki cennet vardır (4)”.

Ancak ahireti inkar edenler,ölümü,ölümden sonra tekrar dirilişi inkar edenler “Hayır, gerçek öyle değil! Kıyamet günü hakkı için, Kendisini eleştirip kusurlarından pişmanlık duyan kimse hakkı için (ki siz mutlaka diriltileceksiniz),İnsan zanneder mi ki ölümünden sonra Biz kemiklerini toplayıp onu diriltmeyeceğiz?,Evet, toplarız, hem de parmak uçlarına varıncaya kadar eski halinde düzenleriz! (5)”.

Ancak ne acıdır ki tüm bunları bilmesine rağmen “İnsan suç işleyip durmak için önündeki kıyameti inkâr etmek ister de (6)” bu inkarına aslında kendi bile inanmaz.

Ölümü istemediği halde ölüme hazırlanmaz,ölümden sonrasından endişe duyduğu halde günah işlemekten beri durmaz,Rabbi’nin huzurunda durup hesap vereceğini bildiği halde yüzü kızarmaz.Ama nereye kadar bu vurdumduymazlık.Can boğaza dayanıp da arada ki perde kaldırıldığı zaman ve

“Vakti geldiğinde ölüm sekeratı başlayınca, can çekiştiği sırada insana “İşte” denir, “senin en çok nefret edip kaçtığın şey! (7)” ayetine istinaden herkes ölecek,ancak dünya hayatında ömrünü Allah’a karşı hatalarla,isyanlarla ve günahlarla dolduran kişi için

“İş bununla bitmeyecek, ardından o zorba, cehenneme girecek. Orada kendisine kanlı irinli su içirilecek,Yutmaya çalışacak ama boğazından geçiremeyecek. Ölüm her yandan ona geldiği halde yine de ölmeyecek. Bunun arkasından da pek şiddetli bir azap daha vardır (8)”.Evet “Göklerin ve yerin hâkimiyeti O’nundur. Hayatı veren ve hayatı alıp öldüren O’dur. O her şeye kadirdir (9)”

İbrahim (a.s) ölüm meleğinden kendine esas suretinde görünmesini isteyince ölüm meleği;dayanamazsın deyince İbrahim (a.s);Hayır dayanırım dedi.Bunun üzerine ölüm meleği ölüm meleği yüzünü çevirdi,baktı ki siyah,saçları dik,kötü kokulu,ağzından ve burnundan dumanlı alev çıkan bir adam.İbrahim (a.s) dayanamayıp bayıldı.

Nitekim Resulüllah (s.a.v) buyuruyor ki;

“Ölüm meleğinin dört yüzü vardır;Bir yüzünden ateş alevlenir,bir yüzü siyahtır,bir yüzü ekşi ve buruşuktur,bir yüzü de beyaz nuranidir. Ateşin alevlendiği yüzü ile kafirlere,siyah yüzü ile bid’atçılara,buruşuk yüzü ile fasıklara,nurani yüzü ile de tevbekarlara gelir (10)”

“Rivayete göre Musa (a.s)’ın ruhu göğe çıkarılınca;Rabbi ona ölümü nasıl buldun diye sorunca O da;Kendimi kızartma tavasına atılan,ölüp de rahat etmeyen,uçupta kurtulamayan serçe kuşu gibi buldum demiştir (11)”

“Nevevi der ki:Ruh kabzedilince göz onu takip eder ifadesinin manası:Ruh çıkınca göz onu izler,nereye gittiğine bakar.Buda ölümün yokluk olmadığı,onun halden hale geçmek olduğu,ruhun değil de sadece cesedin yok olduğu görülmektedir (12)”

“Hz Muhammed’in ümmeti ona tabi olanlardır.Ona tabi olanlar da dünyadan yüz çevirip ahirete yönelen kimselerdir.Çünkü Resulüllah (s.a.v) yalnız Allah’a ve ahiret gününe davet etmiş ve sadece dünya ve onun geçici zevklerinden menetmiştir.

Şu halde;ne kadar dünyadan yüz çevirip ahirete yönelirsen o kadar onun sünnetine yapışmış,o kadar ona tabi olmuş olursun;ona tabi olduğun kadar da onun ümmetinden sayılırsın.

Ne kadar dünyaya meyleder,onun yolundan ayrılırsan o nisbetle onun yolundan ve ümmetinden ayrılmış olursun.Allah Teala’nın da buyurduğu gibi:Dünyada azgınlık yapana ve dünya hayatını ahirete tercih edene şüphesiz cehennem tek barınaktır Naziat’37…39)  (13)”

Ölüm Acısı Ve Sıkıntısı(1-Vakıa Süresi’57);(2-Mülk Süresi’2);(3-Rahman Süresi’60);(4-Rahman Süresi’62);(5-Kıyame Süresi’1…4);(6-Kıyame Süresi’5);(7-Kaf Süresi’19);(8-İbrahim Süresi’16-17);(9-Hadid Süresi’2);(10-İmam Gazali / Sülvetülarifin -Kalplerin Tesellisi- / bkz:6444);(11-İmam Gazali / Sülvetülarifin -Kalplerin Tesellisi- / bkz:650);(12-İmam Gazali / Sülvetülarifin -Kalplerin Tesellisi- / bkz:653);(13-İmam Gazali / Ahiret Hayatı / bkz:203)

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.