Ölüm İçin Nasihat

Yatacak yerini iyi bil. Orası sıkışık. Aşırı derecede sıkıştırma. Toprak altıdır. Görem seni. Hazret-i Allah bizleri ve bütün Ehli İslam cemi’i cümlesini ve cümlemizi muhafaza eyleyüp utandırmasın. Amin. Amin. Amin.

  • Ruhu uyanmadan ölüme yakalanmak, hazırlıksız düşmana yakalanmak gibidir.
  • Ümmet-i Muhammed‘in onda dokuzunun vaktinin hitamı, 60-70 yaş arasıdır.

Bu topraklar yeryüzünde gezenleri de, ezenleri de, çiğneyenleri de kasap gibi besiye koyar. Yaşadığı müddetçe ona yedirir. Sonra kendisi yer. Ben yiyorum derken, toprak seni yer. Bu kara toprağın karnına girmeyen övünsün. Canlıların ve insanların yatak yeri, toprağın karnı olur. Yani bir taraftan bitme, bir taraftan yitme. Defalarca bu fani dolup boşanır. Bu toprakların üzerinde dolaşırken duyacak kulağın, görecek gözün, düşünecek kâlbin olsa görürsünüz ki yüzde elli ölü ve ölüm kokusu. İnanın ki boş yeri bulamazsınız.

  • Görebilseniz tüyler ürperir.

Hayali zannedilen bir konu; fanide yaşanılan en gerçek olay, sayılı nefesin bitimidir. İyi düşünsek baki değil mi. Huzur-u Hakk’a, dünyada hazırlandığımız bir müddetçe, hazırlığı dünyada olmayanın bakiye, muhakkak olmaz.

  • Kabir ziyaretine gidildiğinde üç İhlas, bir Fatiha, Tekasür Sûresi okunacak.

Kalıbın gölgesinde yaşayan bir can neye benzer, yazın sıcağında ağacın gölgesinde oturmaya benzer, o da geçici, o da geçici. Bu fani bir gölge gibidir.

  • Ölü ölüyü ziyaret etmekle bir şey anlayamaz.

Sana uzak düşen bir yeri, ölüm ve kabiri yakın görmeyince, ne dünyada ne de ahirette başını dertten kurtaramazsın.

Yaşadığımız müddetçe bizim gibi zavallılara yukarıdaki konular hayal gelir. Ne yazık ki hayal olan boş geçen günlerdir.

  • Sen ölümü malim bilsen
  • Kabre bakış yolun bilsen
  • Geleceği hâlim bilsen
  • Izdırabı talim bilsen

Gencine, yaşlısına ölüm muhakkak gelecek. O sayılı nefesi Hazret-i Allah ne zaman, ne gün vermişse, ne saat, ne dakika vermişse, bir saniye kimse geri çeviremez. Akıl baştayken, sıhhat yaştayken bu işi hâlletmemiz gerek. Yoksa akıl baştan, kalıptan da sıhhat gittikten sonra, ah u vah etmekle öyle gelecek bir şey yok, sade boş.

İmansız olanlar murdar, ötekisi kurban, Allah’a kavuşmak.

Müslüman olmayanın  mezarlıklarına kabristan değil, “kâfiristandenir.Kaynak= Turan Yazılım / Mürşit 5 / Tasavvuf / Sırr-ı A’zam / C:1

Okuduğunuz Makaleyi Paylaşmak İster Misiniz?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.